- Jeśli dzisiejsze rozmowy nie przyniosą rozstrzygnięcia, to będziemy kontynuować dotychczasowe działania oraz podejmiemy kroki zmierzające do przeprowadzenia referendum strajkowego – powiedział przed wtorkowymi, 28 grudnia, negocjacjami w Polskiej Grupie Górniczej lider górniczej Solidarności oraz szef związku w PGG Bogusław Hutek.
Wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego Piotr Pyzik stwierdził, że wysłucha postulatów strony społecznej i wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie.
- Sztab protestacyjno-strajkowy podejmie działania, o których państwa informowaliśmy. Ale także idziemy dalej trybem sporu zbiorowego, czyli składamy pismo, żeby nam przygotowano listy do referendum strajkowego, bo musimy zaangażować załogi – wyjaśnił przewodniczący Hutek.
- My mamy swoje postulaty, również wynikające z harmonogramu prac, który przyjęliśmy - łącznie z procedurą ustawy już w chwili obecnej w Senacie. Przedstawimy też stronie społecznej swoje racje – powiedział natomiast wiceminister Pyzik.
Tematem rozmów, które rozpoczęły się o godz. 12.00 w siedzibie spółki, mają być postulaty, które strona społeczna przedstawiła przed świętami. W piśmie skierowanym do zarządu związkowcy wyjaśnili, że sztab został powołany w związku z brakiem porozumienia w dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest wypłata rekompensaty dla pracowników PGG SA za cztery miesiące: wrzesień, październik, listopad i grudzień w związku ze zwiększonym wysiłkiem załóg górniczych PGG SA, aby dostarczyć do odbiorców dodatkowe ilości węgla wydobywanego w dni wolne od pracy.
Druga dotyczy natomiast zakończenia roku 2021 ze średnim wynagrodzeniem 8200 zł brutto w spółce.
Przypomnijmy, że 21 grudnia cztery organizacje związkowe (NSZZ Solidarność, ZZ Kadra, Związek Zawodowy Górników w Polsce oraz Związek Zawodowy Pracowników Dołowych), działające w Polskiej Grupie Górniczej, powołały wspólny Sztab Protestacyjno-Strajkowy oraz ogłosiły pogotowie strajkowe we wszystkich kopalniach i zakładach spółki.
W ramach akcji protestacyjnej związkowcy prowadzili blokadę wysyłek węgla z kopalń PGG. Uczestniczył w nich również związek zawodowy Sierpień 80, którego członkowie prowadzili także okupację siedziby PGG od poniedziałku do środy, 20-22 grudnia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Referendum?niby pytacie górników co zrobić?zróbcie tak jak z umowa społeczna!nie pytaliscie w referendum tylko sami wymyślali żeście kocoboly .wtedy siedzieliście że trzeba zapewnić związkowca biur urlopy .teraz pytacie!?