- Zaproponowane przez Rząd obniżki stawek akcyzowych są korzystne dla przeciętnego konsumenta i przedsiębiorcy – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie dr JACEK MATAREWICZ, ekspert Business Centre Club ds. podatku VAT, akcyzy oraz prawa karnoskarbowego, adwokat i doradca podatkowym, partnerem w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.
Do konsultacji trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Co on zakłada?
Czasowe obniżenie stawek akcyzowych na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG oraz zwolnienie dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe i czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej sprzedaży paliw.
Obniżone stawki akcyzy mają obowiązywać od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r. Stanowi to część pakietu obniżek stawek VAT i akcyzy w ramach tzw. „tarczy antyinflacyjnej”, mającej przeciwdziałać lawinowo wzrastającej w ostatnich miesiącach inflacji.
Jak obniża stawek akcyzowych wpłynie na budżet ?
Nowelizacja będzie miała znaczny wpływ na budżet krajowy w 2022 r. i częściowo w 2021 r. Koszt dla budżetu wprowadzenia obniżek akcyzy to wpływy mniejsze o ok. 1,327 mld zł tj. akcyza wraz z podatkiem VAT.
Czy na takie rozwiązanie pozwala prawo unijne?
Projekt jest zgodny z prawem unijnym. Przepisy prawa unijnego nie pozwalają na wyzerowanie danin obciążających energię i paliwa, natomiast przewidują tzw. minima akcyzowe, czyli minimalne stawki akcyzy na poszczególne wyroby akcyzowe. Przepisy określające minimalne stawki zawiera m.in. Dyrektywa Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dla każdego z nas mniejsze wpływy do budżetu są mniej ważne niż wpływy do naszych kieszeni