Synthos Green Energy poinformował o zawarciu kolejnych umów, które przyspieszą moment oddania do użytku pierwszego małego reaktora jądrowego SMR w Polsce. Firma Michała Sołowowa zaprosiła do współpracy dwie kanadyjskie spółki. Ich zadanie to przygotowanie łańcucha dostaw do elektrowni z reaktorami BWRX-300.
Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc np. Chorzowa i Świętochłowic łącznie. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu, a przy galopolujących cenach tego paliwa, pewnie jeszcze mniejszy. Co równie ważne, pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2,0 mln t CO2 rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa (np. węgla kamiennego lub brunatnego).
Synthos Green Energy ma porozumienie technologiczne z GE Hitachi Nucler Energy, trójstronne porozumienie z Hitachi oraz producentem komponentów „atomówek” BWXT Canada oraz dwustronne z Ontario Power Generation. Ta ostatnia firma ma zbudować pierwszy reaktor BWRX-300 do 2028 r.
Umowa z BWXT Canada zakłada budowę łańcucha dostaw małego atomu w Polsce, USA i Kanadzie. Synthos Green Energy deklaruje, że zamówi co najmniej dziesięć reaktorów BWRX-300 do sprzedaży na rynku europejskim. BWXT ma wykonać część podzespołów, w tym zbiorniki ciśnieniowe reaktora.
Także w grudniu doszło do innego przełomowego zdarzenia. PKN ORLEN i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture ORLEN Synthos Green Energy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.