W środę (22 grudnia) o zwołanie w trybie pilnym Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników zawnioskował jego współprzewodniczący Wacław Czerkawski. Wniosek uzasadnił „napiętą sytuacją w górnictwie”.
Jak podkreślił w rozmowie w portalem netTG.pl Wacław Czerkawski wniosek skierował do wiceministra aktywów państwowych Piotra Pyzika oraz do wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
- Główny powód to sytuacja w Polskiej Grupie Górniczej – trwające prostesty, blokada wywózki węgla, pogotowie strajkowe i szereg pytań związanych z realizacją umowy społecznej. Do tego dochodzi kwestia ustawy, która była procedowana w Sejmie, ale z którą nie mieliśmy okazji się zapoznać ani nie mieliśmy możliwości wniesienia żadnych uwag, bo odbyło się to w bardzo szybkim tempie - powiedział Czerkawski, przewodniczący Rady OPZZ Województwa Śląskiego, który również współprzewodniczy Zespołowi Trójstronnemu.
Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników to najstarszy Zespół, który został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 r. i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 r. Działa na podstawie regulaminu przyjętego w 2018 r.
Celem Zespołu jest kontynuowanie trójstronnego dialogu sektorowego prowadzonego dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla branży górnictwa węgla kamiennego – dla zachowania pokoju społecznego. Zadaniem Zespołu jest wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawach ważnych z punktu widzenia polityki państwa oraz interesów pracowników i pracodawców, w sprawach związanych z realizacją celów Zespołu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.