Skupione w spółce Tauron Ciepło aktywa ciepłownicze pozostaną w Grupie Tauron, która zamierza stopniowo przestawić swoje elektrociepłownie z węgla na gaz, a docelowo także wodór - wynika ze środowej informacji firmy, która przed rokiem rozważała sprzedaż segmentu ciepłowniczego.
Od czerwca 2020 roku Tauron prowadził rozmowy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem na temat sprzedaży gazowej spółce firmy Tauron Ciepło. Gdy w końcu stycznia br. PGNiG odstąpiło od tych rozmów, Tauron zapowiedział, że zamierza szukać dla segmentu ciepłowniczego optymalnego modelu funkcjonowania. Efektem analiz jest ogłoszona we wtorek rekomendacja dotycząca pozostawienia spółki ciepłowniczej w Grupie Tauron.
Przeprowadzone analizy wykazały, że optymalnym scenariuszem dalszego rozwoju tego segmentu będzie konsekwentna transformacja źródeł wytwórczych z węglowych na gazowe, a w przyszłości także wodorowe - poinformował Tauron, tłumacząc decyzję o pozostawieniu 100 proc. udziałów spółki Tauron Ciepło w strukturach Grupy. W 2030 r. gaz ziemny ma stać się paliwem bazowym firmy ciepłowniczej.
Wiceprezes Taurona ds. strategii i rozwoju Patryk Demski ocenia, że nowoczesne ciepłownictwo odegra kluczową rolę w dekarbonizacji polskiej energetyki, zaś transformacja sektora w oparciu o gaz jako paliwo przejściowe pozwoli na ewolucję segmentu wytwarzania ciepła stronę nisko-, a z czasem zeroemisyjną.
- Obecnie niezbędne jest jednak podjęcie przez Unię Europejską decyzji regulacyjnych, pozwalających na szybkie inwestycje w wysokosprawne jednostki gazowe z perspektywą wodorową - ocenił wiceprezes Demski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.