Kopalnia Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu w 2015 r. zakończyła wydobycie węgla. Mimo rozpoczętej likwidacji wiadomo, że część obiektów powierzchniowych zostanie zachowana. Jedne ze względu na planowaną nową funkcję kopalni, inne z uwagi na wpisanie do rejestru zabytków.
Właścicielem KWK Centrum jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu. Oddział KWK Centrum ma pełnić funkcję pompowni wód dołowych.
- Przekształcenie kopalni ma potrwać do końca 2023 r., rozpoczęcie pełnienia funkcji zgodnie z modelem docelowym – w 2024 r. - informuje Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń
Na terenie KWK Centrum winno zostać 15 obiektów. Będą to budynki dyrekcji z dyspozytornią i stacją tlf, stacji ratowniczej, basztowej wieży szybowej szybu Budryk, nadszybia szybu Staszic a także rozdzielni głównej, wymiennikowni i wentylatora. Generalnie postanowiono zachować obiekty, które będą potrzebne dla funkcjonowania pompowni.
Oprócz tego zostaną też te obiekty, które objęto nadzorem konserwatorskim. W tym gronie znalazły się - obecna lampiarnia z łaźnią, budynki maszyn wyciągowych przy szybach Rejtan i Staszic, wieża szybowa szybu Rejtan, rozdzielnia nr 1 oraz zachodnia część warsztatów mechanicznych.
Jeśli chodzi o wspomnianą wieżę wyciągową nad szybem Rejtan to można powiedzieć, że ocalono ją niejako w ostatniej chwili. Dopisana ona została pod numerem 2313 do gminnej ewidencji zabytków miasta Bytomia 21 lipca 2021 r. na mocy zarządzenia prezydenta miasta.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.