- Będą korzystne zmiany dla firm zatrudniających cudzoziemców – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie MICHAŁ WYSŁOCKI, ekspert Business Centre Club ds. legalizacji pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce, dyrektor Działu Prawa Imigracyjnego Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.
Czy postulowane przez Business Centre Club zmiany w zasadach i procedurach zatrudniania cudzoziemców w Polsce mają realne szanse, by wejść w życie?
Tak. Stosowana nowelizacja przepisów regulujących pobyt i pracę cudzoziemców znalazła poparcie w Sejmie i obecnie czeka na rozpoznanie przez Senat. Wiele wskazuje na to, że nowelizacja może obowiązywać już z początkiem 2022 roku. Czekają nas zmiany korzystne dla firm zatrudniających cudzoziemców, które mogą rozwiązać jeden z ich największych problemów – skrócić czas potrzebny na relokację cudzoziemca do Polski oraz czas oczekiwania na odpowiedni dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu lub pracy w Polsce.
Jakie będą zasadnicze zmiany, ułatwienia?
Obywatelom Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii lub Mołdawii będzie można, na podstawie jednego oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, powierzyć mu pracę na okres aż 2 lat, a po tym czasie otrzymają pracę na podstawie kolejnych oświadczeń.
Dzięki temu nie będzie trzeba wnioskować o wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca. Szybciej też uzyska się nowy dokument legalizujący pracę cudzoziemca w przypadku jego awansu lub zmiany warunków pracy. Wydłużeniu o 7 dni ulegnie termin zawiadomienia urzędu pracy o rozpoczęciu wykonywania pracy przez cudzoziemca na podstawie „oświadczenia”. To znacznie ułatwi wykonanie tego obowiązku, który często był trudny do spełnienia. Ogranicza to także ryzyko otrzymania kary grzywny za niepowiadomienie urzędu w terminie.
Na zezwolenie na pracę cudzoziemcy będą mogli liczyć na specjalne traktowanie w urzędach wojewódzkich
Firmy, które znajdą się w planowanym ministerialnym wykazie, będą mogły liczyć na specjalne traktowanie w urzędach wojewódzkich, polegające na priorytetowym rozpoznawaniu ich wniosków o zezwolenia na pracę oraz wniosków cudzoziemców o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Cywilizacja prawa dot. zatrudniania cudzoziemców to właściwy kierunek uzupełnienia polskiego rynku pracy