W czwartek, 16 grudnia w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek, ukaże się przedostatni w tym roku numer Trybuny Górniczej. Poświęcony jest m.in. pamiętnym protestom z grudnia 1981 r. Górnicy byli jedną z grup zawodowych, która w grudniu 1981 r. głośno powiedziała „NIE” komunistycznej władzy w chwili wprowadzenia stanu wojennego. Dziewięciu z nich poległo na Wujku od kul funkcjonariuszy ZOMO. Ostre protesty miały także miejsce w kopalniach Manifest Lipcowy i Piast.
Rocznicę wydarzeń w bieruńskim zakładzie uczczono we wtorek i środę, 14-15 grudnia. Przybliżamy także czternascie dni podziemnego strajku w kopalni Piast. Pisze o tym red.Maciej Dorosiński na pierwszej i trzeciej stronie Górniczej.
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Wsparcie ma trafić do kopalń, które wchodzą obecnie w skład trzech spółek: Polskiej Grupy Górniczej, Taurona Wydobycie oraz Węglokoksu Kraj. Na czym ma polegać wsparcie? – informuje o tym Jacek Madeja. Nie wiadomo jednak, jaka będzie przyszłość branży górniczej, jeśli na jej subwencjonowanie ostatecznie nie zgodzi się Bruksela. O tym przeczytają Państwo w artykule red. Jacka Madei „Spłata zobowiązań zawieszona”.
Niebawem ruszy ważna i jedna z najnowocześniejszych inwestycji w Polskiej Grupie Górniczej. To instalacja do produkcji mieszaniny popiołowo-wodnej w kopalni Mysłowice-Wesoła. Poszczególne etapy produkcji mieszaniny są maksymalnie automatyzowane. Tajniki jej funkcjonowania przybliża również na drugiej stronie Górniczej red. Kajetan Berezowski.
W samą Barbórkę w ruchu Bielszowice, w wyniku wstrząsu, zginął górnik. Jego kolega z oddziału odniósł rany. Akcję ratowniczą podsumowuje dr inż. Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, z którym rozmawia red. Kajetan Berezowski. Z kolei tragedię sprzed trzech lat w kopalni ČSM w Stonawie wspomina red.Maciej Dorosiński. Zginęło wówczas 13 górników, w tym 12 Polaków, a 10 osób zostało rannych.
Bogdanka, to jedna z najlepszych polskich kopalni węgla kamiennego. W 2022 r. świętować będzie czterdziestolecie eksploatacji. I choć wydaje się, że to niewiele, patrząc na jej historię, to sporo się wydarzyło. Warto o tym przeczytać, zwłaszcza gdy o wynikach opowiada sam prezes, Artur Wasil w dodatku specjalnym do Górniczej. O pracy lubelskiej kopalni opowiadają także jej pracownicy. Artykuł „Historia pozwala na optymizm” to spojrzenie na dzień dzisiejszy Bogdanki przez pryzmat jej historii. O inwestycjach w Lubelskim Węglu w artykule red. Kajetana Berezowskiego „Mniej ścian, więcej dobrego węgla” opowiada Łukasz Herezy, dyrektor ds. inwestycji.
Ponadto w najnowszej Górniczej Łukasz Kubiak, pracownik ruchu Jankowice kopalni ROW, znany również ze szklanego ekranu jako Benny Odrzutowiec opowiada o swoich pasjach. Czytelnikom zdradza wrażenia z wizyty w Meksyku, gdzie czestniczył w turnieju walk wschodnich, a przy okazji zwiedził wiele ciekawych miejsc w tym kraju. - W Meksyku jest naprawdę bardzo niebezpiecznie i wszędzie trzeba mieć się na baczności – ostrzega. O jego wyprawie przeczytamy w artykule red. Kajetana Berezowskiego „Przyjmuje lekcję na klatę”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.