13 grudnia 2021 r. o godz. 11.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10 (III piętro) rozpocznie się konferencja naukowa „Strajki grudniowe 1981 r. w województwie katowickim" - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe Oddziału IPN w Katowicach.
Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube IPNtv Katowice.
Podczas konferencji, zorganizowanej w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, zaprezentowane zostaną nowe wyniki badań dotyczących protestów w województwie katowickim w grudniu 1981 r. Był to region, gdzie opór w skali kraju był największy, a jego pacyfikacja najbardziej brutalna.
Prelegenci przedstawią m.in. przebieg i pacyfikację protestów w kopalniach „Manifest Lipcowy" i „Wujek" oraz Hucie Katowice. Zaprezentowana zostanie również m.in. specyfika strajków podziemnych (KWK Piast, Ziemowit i inne) oraz zakładka serwisu internetowego „Twarze Solidarności" na temat strajku i pacyfikacji KWK „Wujek".
W pierwszej części konferencji dr Łukasz Kamiński (Uniwersytet Wrocławski) przedstawi referat „Strajki grudniowe 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego – próba bilansu". Dr Tomasz Kurpierz (IPN Katowice) omówi sytuację w środowisku akademickim w województwie katowickim w przededniu i w pierwszych dniach wprowadzenia stanu wojennego. Karol Chwastek (ŚCWiS) przedstawi strajk i pacyfikację kopalni „Manifest Lipcowy". Sebastian Reńca (ŚCWiS) przybliży próbę portretu zbiorowego uczestników strajku w kopalni „Wujek" na podstawie ankiet uczestników programu PGNiG „Rachunek wdzięczności".
W drugiej części sesji dr Jarosław Neja (IPN Katowice) omówi strajki podziemne i próby ich organizacji w kopalniach węgla kamiennego w województwie katowickim po wprowadzeniu stanu wojennego. Tomasz Gonet (IPN Katowice) przybliży protest pracowników Kombinatu Metalurgicznego Huta „Katowice" przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
Dr Jarosław Neja opowie o książce Jana Jurkiewicza „Górnicza Solidarność w województwie katowickim 1980–1989". Publikacja stanowi tom studiów poświęconych dziejom społecznym górnictwa górnośląsko-zagłębiowskiego w okresie PRL. Pozwalają one lepiej zrozumieć skomplikowaną rzeczywistość najbardziej zindustrializowanego regionu w kraju w ostatnich kilkunastu latach istnienia tzw. Polski Ludowej. Książka Jana Jurkiewicza wydana została pośmiertnie, w ramach upamiętnienia 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Autor publikacji jest laureatem nagrody „Świadek historii", przyznanej w 2019 r. przez katowicki IPN.
Ostatnim punktem będzie prezentacja zakładki serwisu internetowego „Twarze Solidarności" na temat strajku i pacyfikacji KWK „Wujek" przez dr. Andrzeja Grajewskiego, dziennikarza „Gościa Niedzielnego". Zakładka „9 z Wujka" poświęcona dziewięciu górnikom zamordowanym podczas pacyfikacji KWK „Wujek" – Józefowi Czekalskiemu, Józefowi Gizie, Joachimowie Gnidzie, Ryszardowi Gzikowi, Bogusławowi Kopczakowi, Andrzejowi Pełce, Janowi Stawisińskiemu, Zbigniewowi Wilkowi oraz Zenonowi Zającowi. Serwis został przygotowany przez „Gościa Niedzielnego", Oddział IPN w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Konferencji towarzyszy prezentacja wystawy elementarnej „Stan wojenny 1981–1983", przygotowanej przez Oddziałowe Biuro Edukacji w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, która przedstawia podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
Linki do transmisji:
Cz. 1, godz. 11.00 https://youtu.be/ML0XCOXeoTg
Cz. 2, godz. 12.45 https://youtu.be/FAAe4pqO850
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.