W niedzielę 12 grudnia wchodzi w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Po 20 latach przerwy pasażerowie skorzystają z pociągów na trasie Wrocław Sołtysowice - Jelcz Miłoszyce; po 12 latach na trasie Skarżysko-Kamienna - Łódź - informują PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządca kolejowej infrastruktury.
W grudniu kolej wraca na zmodernizowane linie: Lubartów - Parczew, Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie i Łódź - Kutno. Poprawę dostępu do kolei zapewni 10 nowych przystanków.
Nowy rozkład jazdy pociągów został przygotowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe wspólnie z przewoźnikami.
Z informacji PKP PLK wynika, że mieszkańcy woj. lubelskiego w grudniu zyskają wygodniejsze i szybkie połączenia między Łukowem a Lublinem dzięki przebudowie odcinka linii Lubartów - Parczew. Nowe przystanki w Berejowie i Laskach oraz przebudowane perony zwiększą dostęp do kolei. Podróż na trasie Lubartów - Parczew zajmie pociągom dalekobieżnym ok. 18 min, a regionalnym 30 min.
Z kolei mieszkańcy województw świętokrzyskiego i łódzkiego od nowego rozkładu jazdy po 12 latach przerwy zyskają międzyregionalne połączenia kolejowe ze Skarżyska-Kamiennej do Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.
W woj. łódzkim od 23 grudnia, po przerwie pojadą pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna.
Natomiast w woj. śląskim od 12 grudnia podróżni skorzystają z nowych połączeń na linii Gliwice - Bytom, gdzie podróż zajmie ok. 20 min. Lepsze połączenia zapewni modernizowana linia Goczałkowice-Zdrój - Czechowice-Dziedzice - Zabrzeg. Dla podróżnych będzie nowy peron w Zabrzegu. Pociągi pojadą po nowym torze i moście nad Wisłą.
W woj. opolskim dzięki postępowi prac na linii Kędzierzyn-Koźle - Opole, pociągi regionalne z Raciborza i Kędzierzyna-Koźla do Opola, Wrocławia i Zielonej Góry pomiędzy Kędzierzynem-Koźle a Opolem pojadą o ok. 5-10 min szybciej, a pociągi dalekobieżne jadące z Bielska-Białej do Ustki i Bydgoszczy oraz z Wiednia i Budapesztu do Berlina o ok. 15 min szybciej.
PKP PLK informuje też, że dostęp do kolei w aglomeracji warszawskiej poprawi przystanek Warszawa Targówek, na którym zatrzyma się blisko 40 pociągów w relacjach Modlin - Warszawa Centralna - Modlin.
Mieszkańcy woj. mazowieckiego i kujawsko-pomorskiego po 21 latach przerwy zyskają bezpośrednie połączenia dalekobieżne z Płocka, Sierpca, Brodnicy i Grudziądza do Trójmiasta. To efekt prac PLK na linii Kutno - Płock - Brodnica.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.