Organizacja Narodów Zjednoczonych przedstawi w piątek po południu, na zakończenie 16. Szczytu Cyfrowego IGF 2021 w Katowicach, tzw. cyfrową deklarację katowicką, wymieniającą na jednej stronie tekstu główne wyniki i rezultaty tego pięciodniowego spotkania.
IGF jest całorocznym procesem obejmującym doroczne spotkania - szczyty cyfrowe oraz działania podejmowane pomiędzy nimi. Na szczytach cyfrowych ONZ - IGF gromadzą się interesariusze z całego świata w celu omówienia najbardziej istotnych kwestii związanych z zarządzaniem Internetem. W okresie pomiędzy szczytami cyfrowymi ONZ społeczność IGF opracowuje merytoryczne działania, by następnie omawiać je podczas szczytów
Jak akcentowali na piątkowym briefingu konsultanci sekretariatu IGF, szczyty cyfrowe, w odróżnieniu od innych wielkich szczytów, nie są negocjacjami: uczestnicy wszystkich spotkań i sesji pracują na nich w jednym kierunku - starając się połączyć swoje wnioski w jednym tekście.
Pomysłem IGF jest bowiem spotkanie się ludzi i przedstawienie ich pomysłów na wspólnych forach, aby wypracowywać najlepsze rozwiązania. W piątek po południu, podczas zakończenia szczytu, przedstawiony zostanie jeden dokument, będący syntezą wniosków z różnych ścieżek tematycznych, w tym ścieżki parlamentarnej czy spotkań wysokiego szczebla,
Dokument ten zbierze informacje, co było dyskutowane i jakie są z tego wnioski. To źródło informacji o tym, co działo się przez tych ostatnich pięć dni; co było nowe, co było ciekawe i co było ważne w trakcie tych dyskusji - wskazuje sekretariat IGF.
Jednym z wątków dyskusji na szczycie było zaufanie, bezpieczeństwo i stabilność internetu - mieszczące m.in. zagadnienia cyberbezpieczeństwa, cyberprzestępczości czy przemocy w sieci. Kluczowymi wnioskami z tych dyskusji, przedstawionymi przez sekretariat IGF były: umieszczenie w centrum tych zagadnień praw człowieka oraz postulat faktycznego i powszechnego stosowania zharmonizowanych norm w tym zakresie przez państwa.
Raquel Gatto z inicjatywy Policy Network of Meaningful Acces relacjonowała, że priorytetem IFG jest zapewnienie, że wszyscy, wszędzie będą mieć możliwość podłączenia się do internetu. - Powszechny dostęp o którym mówimy, powinien być przystępny dla każdego, a dzięki posiadanym kompetencjom powinien przynosić korzyści - podkreśliła.
Jak zaznaczyła Gatto, głównym przesłaniem IGF2021 jest to, że dostęp znaczy co innego dla różnych ludzi, co powinno być brane pod uwagę przy tworzeniu regulacji. - Dla jednych jest to droga do edukacji, dla innych to droga do komunikacji z innymi, a obszarach zagrożenia taki dostęp to linia ratunkowa - tłumaczyła. Według niej, pojawiło się też wiele głosów alarmujących, że duża część polityk, które już zostały przyjęte, nie została w praktyce implementowana i wzywających do pilnej zmiany tej sytuacji. IGF jest właściwym miejscem, by taki głosy zostały usłyszane - oceniła.
Flurina Wspi z inicjatywy Policy Network on Environment and Digitalisation (PNE), badającej wpływu technologii cyfrowych na środowisko poinformowała z kolei, że tematami pojawiającymi się we wszystkich dyskusjach były kwestie śladu węglowego elektroniki i e-odpadów.
- Większość e-odpadów trafia do krajów rozwijających się. W tym obszarze zauważono, że potrzeba lepszej koordynacji działań i więcej wsparcia dla krajów rozwijających się, by sobie poradziły z problemem szkód w środowisku wywołanych tymi odpadami - relacjonowała Wspi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.