Diabelska lub fałszywa miedź, tak w XVII w. na ten pierwiastek mówili niemieccy górnicy. Nazwa kupper nicklichten przyjęła się, ale skrócono ją i brzmi już bardziej znajomo. To nikiel, który błyszczy jak srebro i jest jednym z tych metali, którym najczęściej się otaczamy.
Znajduje się w biżuterii niewykonanej z metali szlachetnych, w pokrywanych metalem przedmiotach takich, jak urządzenia kuchenne, błyszczące klamki, zamki błyskawiczne, monety, klucze, czy nawet w telefonach komórkowych i laptopach. Pierwiastek może też przeżyć prawdziwy renesans w związku z rozwojem elektromobilności. Jest w końcu wykorzystywany w akumulatorach litowo-jonowych.
Ten rok ma przynieść wzrost produkcji niklu o 6,8 proc. To oznacza, że jego globalne wydobycie wyniesie ponad 2,4 mln t.
Jak ocenia GlobalData – czołowa firma zajmująca się analizą danych i konsultingiem – ten wzrost będą napędzać przede wszystkim Indonezja, Filipiny i Brazylia. Na drugim biegunie znajdą się natomiast Rosja i RPA. Tam widoczne będą znaczące spadki wydobycia. GlobalData wskazuje, że rok 2020 – naznaczony pandemią – przyniósł spadki produkcji niklu. Było to niecałe 2,3 mln t.
– Oczekuje się, że łączna produkcja z Indonezji, Filipin i Brazylii wzrośnie z 1 160 tys. t w 2020 r. do 1 316,8 tys. w br. Wzrost ten będzie efektem rozwoju przemysłu niklowego w Indonezji, wznowienia produkcji w filipińskich zakładach wydobywczych oraz większej produkcji kopalni Santa Rita w Brazylii, która została wstrzymana w 2015 r. – wyjaśniła Vinneth Bajaj, analityk ds. górnictwa w GlobalData. Dodaje, że Indonezja i Filipiny wciąż pozostaną największymi źródłami niklu na świecie.
Warto wiedzieć, że za trzy czwarte globalnej produkcji tego metalu odpowiada pięć państw. Poza Indonezją i Filipinami do tego grona zaliczają się Rosja, Nowa Kaledonia i Australia.
Według prognoz w kolejnych latach produkcja niklu będzie rosnąć. Wzrost ten ma osiągnąć poziom ok. 3 proc. rocznie, co w 2025 r. ma się przełożyć na wydobycie ponad 2,7 mln t. Bajaj wskazuje na dwa istotne projekty, które mają ruszyć w okresie objętym prognozą.
– Pierwszy to Araguaia Nickel w Brazylii, który jest w całości własnością Horizonte Minerals i obecnie oczekuje na ostateczną decyzję inwestycyjną. Przedsięwzięcie o wartości 402,1 mln USD będzie miało roczną zdolność produkcyjną na poziomie 14,5 tys. t. Kolejna inwestycja to projekt Aquila Nickel w Indonezji, który w całości należy do Solway Investment Group. Uzyskał on już zgody i zezwolenia regulacyjne. Projekt o wartości 57 mln USD będzie miał roczną zdolność produkcyjną niklu na poziomie 16,6 tys. t i ma rozpocząć działalność w 2023 r. – mówi Bajaj.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.