Konsultacja telefoniczna w sprawie emerytur górniczych już za nami. W czwartek, 2 grudnia, na pytania czytelników „Górniczej” i internautów odpowiadały specjalistki z chorzowskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: Aneta Mariańska i Hanna Kamińska.
Najwięcej pytań dotyczyło zmian zasad przeliczania świadczeń od nowego roku, tj. przeliczenia podstawy wymiaru emerytury od nowej kwoty bazowej oraz doliczenia przepracowanego stażu pracy. Padło również wiele pytań dotyczących warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać prawo do emerytury górniczej w wieku 50 lat. Oto przykładowe pytania, które odnotowano podczas dyżuru telefonicznego, wraz z odpowiedziami specjalistek z ZUS:
- Mam przyznaną emeryturę górniczą, ale jej nie pobieram, gdyż jeszcze pracuję. Czy mogę złożyć w marcu 2022 r. wniosek uzupełniony o nowe zarobki, jakie otrzymywałem po przyznaniu emerytury, aby ponownie przeliczono moją emeryturę od nowej kwoty bazowej?
- Od 1 stycznia 2022 r. emeryci i renciści, którzy pracują, utracą prawo do przeliczenia podstawy wymiaru emerytury lub renty od nowej kwoty bazowej. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z 24 czerwca 2021 r. nowelizująca m.in. ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że raz ustalona kwota bazowa będzie obowiązywała do końca pobierania świadczenia. Zatem w pana przypadku nie będzie już możliwe przeliczenie emerytury według nowej kwoty bazowej.
- Czy to prawda, że od stycznia nie będę mógł doliczać stażu pracy raz na trzy miesiące?
- Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych przebytych po przyznaniu świadczenia raz w kwartale. Jednak od 1 stycznia 2022 r. te zasady ulegają zmianie. Od nowego roku będziemy mogli uwzględnić wyłącznie okresy składkowe (bez nieskładkowych) i tylko raz w roku, albo po ustaniu ubezpieczenia.
W konsultacji uczestniczyły specjalistki z chorzowskiego Oddziału ZUS Aneta Mariańska...
...i Hanna Kamińska. Zdj. Kajetan Berezowski
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Górnicy z emeryturami górniczymi z wypracowanymi wyższym wskaźnikiem niż 250% i ustawą w 1998 r zaniżone powinny być ponownie przeliczone uwzględniając faktycznie wyliczony wskaznik
Kiedy zamkniemy ten komunistyczny niretowny kolchoz i zostanie zrownany z ziemia albo prywatne kopalnie nie dotoqane z budzetu panstwa
Ja się pytam, kto to jest emeryt pracujący. Czy to taka osoba, która pracuje i pobiera emeryturę? Czy jest to również osoba która ma przyznaną emeryturę, której nie pobiera i nadal pracuje. Bo trochę dziwi mnie wrzucanie do jednego wora jednych i drugich
Jakie wy składki płacicie, jeżeli emerytury górnicze zależne by były od zebranych pieniędzy na koncie to by były o połowę mniejsze Macie przelicznik razy 1,8 więc reszta społeczeństwa dopłaca do was W
Idę z tym do sądu. Przepis działa wstecz i jest niekonstytucyjny. Składki brać, tak. Ale oddać to już nie. Została złamana zasada zaufania obywatela do państwa.
I jak można nazwać tą ustawę aż krew zalewa!!!Aby tylko coraz mniej dać emerytury. Jest coraz gorzej zarobki ucinają ,premie zabieraj .Podwyrzek nie widać a my jak te woły tylko robimy na okrągło weekendy żeby choć trochę ta wypłata wyglądała. I nic z tym nie robimy na wszystko pozwalamy nie ma w ludziach siły solidarności!!!!. Gdzie wola walki o swoje o godną płacę prace i życie.
Jestem ciekawy kiedy zostanie zniesione ograniczenie wysokości emerytury określające granicę 250%sredniej krajowej Dziwie się że przez tyle lat nic nie robią związki zawodowe.,Bodajże jak pamiętam od 1998 r .Górnicy którzy wypracowali wyższy wskaznikod 250% są okradani i każdy udaje że wszystko w porządku.
Co z ustawą ograniczająca wysokość emerytur do 250%.Kiedy zostanie zniesiona względem górników którzy wypracowali sobie wyższy ten wskaznik