Jedno z najważniejszych czasopism górniczych o zasięgu globalnym, jakim jest od 75 lat wydawany w Wielkiej Brytanii magazyn World Coal w edycji z 3 grudnia zamieszcza materiał o Jastrzębskiej Spółce Węglowej „European Green Deal starts at JSW”.
Autorką tego tekstu jest Jessica Casey, asystentka redakcyjna World Coal. Ten zielony ład postrzega ona jednak trochę inaczej aniżeli czyni się to w UE i na świecie. Przede wszystkim nie może się ona nachwalić działalności wydobywczej naszego koncernu węglowego.
Górnicza solidarność
Autorka podkreśla się, że JSW jest obecnie największym producentem węgla hutniczego w UE i będzie jedynym po zamknięciu kopalń w Czechach. Zaznacza się, że rola firmy, jak i całej Grupy JSW jest wyjątkowa – nie tylko ze względu na znaczenie dla regionalnego rynku pracy, ale przede wszystkim dla polskiej i europejskiej gospodarki.
Jessica Casey przypomina, że węgiel hutniczy został zidentyfikowany jako jeden z 30 surowców krytycznych dla UE, czyli surowców o strategicznym znaczeniu dla gospodarki, o wyczerpujących się zasobach i trudnych do ich zastąpienia. Zwłaszcza, że nie ma alternatywnych i opłacalnych ekonomicznie technologii wytopu stali bez użycia węgla koksowego.
Jest to tym ważniejsze, że w Europie nadszedł czas na produkty przyjazne środowisku, takie jak pojazdy elektryczne i wiatraki, a to oznacza, że zapotrzebowanie na stal znacznie wzrośnie. Dlatego mówimy, że Europejski Zielony Ład zaczyna się od nas – w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Wyrażona w ten sposób solidarność z górnikami JSW jest w Europie i na świecie czymś bardzo rzadkim.
JSW dla zielonego ładu
W dalszej części tego tekstu, jego autorka twierdzi, że zielona energia nie może być realizowana bez zwiększonej produkcji stali, a ta nie może być wytapiana, bez węgla koksowego.
Zaznacza, że według World Steel Association średnie roczne zużycie stali na osobę na świecie wynosi 228 kg. Stal jest wykorzystywana w transporcie, gdzie produkuje się z niej szyny i 17 milionów kontenerów, które są ładowane na statki i przewożą towary w każdy zakątek globu. Przeciętny samochód osobowy składa się m.in. z 900 kg elementów stalowych, a stal stanowi około 60 proc. masy takiego pojazdu.
Rosnąca popularność elektromobilności byłaby niemożliwa także bez stali, a więc i węgla metalurgicznego. To samo dotyczy turbin wiatrowych, w których każdy element – od masztów po łopaty wirnika i generatory – zawiera stal.
JSW – firma globalna
World Coal, krótko charakteryzuje znaczenie JSW nie tylko dla Polski, ale i dla Europy i świata. Stwierdza, że od wielu lat główni nabywcy produktów spółek Grupy JSW pochodzą z Polski, ale także z Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji. To naturalne kierunki zaopatrzenia firmy, gdyż ci klienci znajdują się najbliżej jej kopalń i koksowni. Węgiel i koks z JSW trafiają też do kilku krajów azjatyckich.
Udokumentowane zasoby wydobywalne węgla wynoszą 1 mld ton. Firma stale poszerza swoją bazę zasobową, zwracając szczególną uwagę na ochronę środowiska. Spośród 47 projektów ważnych dla rozwoju JSW 15 dotyczy ochrony środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.