Jeden z dwóch szybów pozostałych po kopalni Szombierki w Bytomiu za dwa lata przestanie być potrzebny. W kolejnym roku po zlikwidowaniu wyrobisk zniknąć ma wieża szybowa i infrastruktura na powierzchni. Chyba że znajdzie się chętny na przejęcie tych obiektów.
Centralny Zakład Odwadniania Kopalń Ruch II Pompownie Stacjonarne Pompownia Szombierki - pod tak zawiłą nazwą kryje się obecnie przedostatni szyb po KWK Szombierki. To zgłębiony w latach 1869-1873 szyb Ewa, nad którym wznosi się stalowa wieża wyciągowa z 1969 r. Jest to szyb jednoprzedziałowy, wdechowy materiałowo-zjazdowy. Jazda ludzi i transport materiałów realizowane są do poziomów 630 i 790. Prócz nich szyb udostępnia również poziomy 340 i 510. Od zrębu do głębokości 530,6 m szyb ma obudowę ceglaną. Poniżej, do dna na poziomie 837,8 m wykonana jest obudowa betonitowa. Właścicielem szybu jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu.
W związku ze zmianą koncepcji odwadniania wyrobisk kopalnianych szyb Ewa przestanie być potrzebny. Jego rolę ma przejąć pompownia w KWK Centrum. Odwadnianie w szybie Ewa ma być prowadzone do końca 2023 r. i w tym też terminie ma nastąpić likwidacji wyrobisk dołowych.
- Likwidacja powierzchni przewidziana jest na 2024 r. Jeżeli gmina wystąpi o przekazanie, konstrukcja wieży szybowej mogłaby zostać. Rozmowy z gminami prowadzimy regularnie, natomiast potrzebny jest zawsze formalne wystąpienie z ich strony - stwierdza Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA.
Szyb Ewa znajduje się w Bytomiu przy ul. Zabrzańskiej 7, tuż obok zabytkowej wieży szybu Krystyna. Obok budynku biurowego pozostałego po dyrekcji kopalni oraz schronu przeciwlotniczego, są to ostatnie obiekty pozostałe po KWK Szombierki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To barbarzyństwo. Oby znalazł się inwestor chcący coś z tym ciekawego zrobiv