PKN Orlen i Synthos Green Energy, spółka współpracująca w ramach partnerstwa strategicznego z GE Hitachi, podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie powołanie podmiotu celowego do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy małych oraz mikro reaktorów atomowych.
- Dziś podpisaliśmy umowę inwestycyjną między Synthos Green Energy a PKN Orlen. Powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy przy współkontroli, spółka która będzie inwestować, rozwijać, współpracować w zakresie technologii nuklearnych, czyli mikro i małych reaktorów atomowych - ogłosił we wtorek podczas konferencji prasowej prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Prezes PKN Orlen podkreślił, iż już teraz koncern ten jest koncernem multienergetycznym, ale by się dalej rozwijać i zarazem rozwijać polską gospodarkę, musi podejmować u i teraz decyzje, które obejmują perspektywę 20, 30 lat, w tym w segmencie energetycznym, a zwłaszcza nisko - zero emisyjnych źródeł energii. - Dziś jesteśmy liderem transformacji energetycznej. Prowadzimy rozliczne procesy inwestycyjne - mówił Obajtek. Przypomniał m.in. o przejęciu Grupy Energa przez PKN Orlen, a także o projektach, dotyczących farm wiatrowych, zarówno na lądzie, jak i planowanej na Morzu Bałtyckim.
- Atom jest naszą przyszłością. Jest przyszłością naszego kraju - ocenił prezes PKN Orlen. Stwierdził zarazem, iż inwestycje w mikro i małe reaktory jądrowe, będąc domeną właśnie takich podmiotów jak koncern, nie wykluczają dużych przedsięwzięć w zakresie energetyki atomowej, będących domena państwa.
Jak wyjaśnił Obajtek, celami spółki Orlen Synthos Green Energy będą m.in. wdrażanie technologii małych reaktorów jądrowych, pozyskanie technologii reaktorów trzeciej i czwartej generacji, szczególnie reaktora BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy i realizowanie procesu inwestycyjnego, przy czym głównym zadaniem będzie produkcja energii elektrycznej i ciepła do celów własnych, komercyjnych i komunalnych.
Prezes PKN Orlen zauważył, że GE Hitachi jest firmą najbardziej zaawansowaną w tej technologii, mikro i małych reaktorów jądrowych. Jak dodał, pierwszy reaktor BWRX-300 powstanie w Kanadzie w 2028 r. - Mam taką nadzieję, że następny reaktor powstanie w Polsce, w 2029 r. - powiedział Obajtek. Przyznał zarazem, że jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalania warunków pierwszych dostaw reaktorów do Polski, i to nie tylko na potrzeby Orlenu, ale szerzej.
Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos, podkreślił, że reaktor BWRX-300 jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw, na który składa się ponad 3 000 firm. - Niektóre z nich już produkują elementy do elektrowni jądrowych za granicą. To ważny element dla całego procesu inwestycyjnego, a ponadto daje to Polsce szansę stania się regionalnym centrum produkcji małych reaktorów atomowych - stwierdził Sołowow, cytowany w komunikacie PKN Orlen.
Koncern podał, że zgodnie z podpisaną umową, PKN Orlen i Synthos Green Energy będą miały po 50 proc. udziałów w spółce joint venture i tyle samo głosów na Zgromadzeniu Wspólników, co oznacza wspólną i równoprawną kontrolę nad przedsięwzięciem. Jak zaznaczono w informacji, zawiązanie spółki musi być zatwierdzone przez odpowiedni organ antymonopolowy, a wspólnicy chcą wystąpić o pozyskanie takiej zgody jeszcze w grudniu 2021 r..
- W Ministerstwie Aktywów Państwowych zachęcamy spółki Skarbu Państwa do odważnego inwestowania, do ambitnej polityki, która będzie przekładała się na konkurencyjność polskiej gospodarki - podkreślił wiceminister Maciej Małecki.
Wiceszef Ministerstwa Aktywów państwowych wspomniał przy tym, że tylko w ubiegłym roku - jak zaznaczył, w roku pandemii COVID-19 i ajwiększego kryzysu po II wojnie światowej - spółki Skarbu Państwa zwiększyły inwestycje o 20 proc., do 45 mld zł. - To jest koło zamachowe polskiej gospodarki w bardzo trudnym momencie, a wiodącą, czołową rolę w tych inwestycjach odgrywa PKN Orlen - oświadczył Małecki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.