Jak donosi The New York Times, wczesne doniesienia naukowe sugerują, że Omikron może być mniej dotkliwy niż np. wariant Delta. Omikron rozprzestrzenia się szybko, ale infekcja, jaką wywołuje, może być mniej ciężka. Naukowcy z RPA informują, że na ich oddziałach szpitalnych niewielu pacjentów (w porównaniu z wcześniejszymi falami) korzysta obecnie z aparatów tlenowych.
Gazeta opisuje szpital z Pretorii, stolicy administracyjnej RPA. Tamtejsi pacjenci zarażeni Omikronem są w zdecydowanie lepszym stanie, niż ci, których leczono tam wcześniej.
- Większość zarażonych pacjentów została przyjęta z innych powodów i nie miała objawów Covid. Ustalenia są jednak wstępne i nie zostały zweryfikowane – podkreśla The New York Times.
Naukowcy ostrzegają jednocześnie przed zbytnim optymizmem.
- Wariant został odkryty zaledwie w zeszłym miesiącu. Mimo rosnącej liczby przypadków w RPA, liczba zgonów z powodu Covid-19 jeszcze nie wzrosła – czytamy.
Gazeta informuje, że spośród 166 pacjentów z koronawirusem przyjętych od 14 do 29 listopada do kompleksu szpitalnego w Pretorii, średni pobyt wynosił 2,8 dnia, a zmarło mniej niż 7 proc. osób. W ciągu ostatnich 18 miesięcy średni pobyt takich pacjentów wynosił 8,5 dnia, a 17 proc. zmarło.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.