Czterdzieści lat temu w Małopolsce powołany został do istnienia Tenczyński Park Krajobrazowy. Ten liczący ponad 134 kilometry kwadratowe obszar chroniony kryje w sobie wiele pozostałości dawnego górnictwa, w tym górnictwa węgla kamiennego.
Tenczyński Park Krajobrazowy powstał na mocy Uchwały nr 65, jaką 2 grudnia 1981 r. podjęła Miejska Rada Narodowa w Krakowie. Obejmuje on Garb Tenczyński i częściowo Rów Krzeszowicki, wchodzące w skład Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Rozciąga się od masywu wzgórza Bukowiec (361 m n.p.m.) koło Chrzanowa na zachodzie po ul. Jasnogórską na zachodnich peryferiach Krakowa.
Ciągle mało znaną atrakcją Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego pozostaje Szlak Dawnego Górnictwa Węglowego, wytyczony w 1999 r. na terenie gminy Krzeszowice. Szlak ten prowadzi od stacji PKP Krzeszowice do byłej kopalni węgla Krystyna II i dalej koło kilku innych dawnych kopalni takich jak Katarzyna, Kmita, Tenczynek czy Ludwik, fedrujących w XIX i XX wieku.
Na terenie Parku zachowały się też okazałe wyrobiska kopalń odkrywkowych. Tuż obok przystanku PKP Kraków Mydlniki Wapiennik znajduje się spory kamieniołom wapienia, w którym wydobycie prowadzono do końca lat 60. XX wieku. W minionych latach przyrodnicy zwracali uwagę na walory tego miejsca, m. in. w 2005 r. proponując utworzenie tam użytku ekologicznego.
Górnictwo to jednak nie tylko przeszłość, lecz także współczesność w Tenczyńskim Parku Krajobrazowym. Na jego terenie działają Kopalnie Porfiru i Diabazu Spółka z o.o. z siedzibą w Krzeszowicach. Diabaz pozyskiwany jest ze złoża “Niedźwiedzia Góra”, położonego na południe od Krzeszowic.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.