Pod koniec października wygasła koncesja eksploatacyjna na złoże Zielin, wykorzystywane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Z końcem tego roku wygasną dwie kolejne, a w styczniu - następne cztery koncesje wydobywcze. Jaki los czeka te złoża - zakończenie wydobycia, czy przedłużenie koncesji?
Z końcem października 2021 r. upłynął termin koncesji Zielin nr 44/96, dotyczącej złoża węglowodorów w województwie zachodniopomorskim. Do 28 grudnia 2021 r. wana jest koncesja nr 20/2001 Ciecierzyn dotycząca złoża w województwie lubelskim. W ostatnim dniu grudnia tego roku kończy się koncejse nr 13/2001 Wysocko Małe E w województwie wielkopolskim.
Nieco ponad tydzień później, 7 stycznia 2022 r. przypada końcowy termin koncesji nr 52/96 Kąty Rakszawskie w województwie podkarpackim oraz Mozów nr 50/96 zlokalizowanej w województwie lubuskim. Niedługo po nich wygasają koncesje wydobywcze nr 1/2010 Jeżowe NW (woj. podkarpackie, do 15 stycznia 2022 r.) oraz nr 1/2007 Sławoborze (woj. zachodniopomorskie, do 19 stycznia 2022 r.). W oparciu o te koncesje prowadzone jest wydobycie.
- Decyzja o ewentualnym przedłużeniu koncesji podejmowana jest każdorazowo na podstawie analizy ekonomicznej, która jest podejmowana w okresie poprzedzającym termin wygaśnięcia danej koncesji. Co do zasady Spółka nie ujawnia wyników analizy przed upływem tego terminu - informuje Biuro Prasowe PGNiG.
W przypadku wygaśnięcia koncesji następuje rozliczenie zasobów objętych koncesją, a następnie likwidacja infrastruktury technologicznej i odwiertów eksploatacyjnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.