W czwartek, 25 listopada, w kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach odprawiono mszę świętą w intencji pracowników nadzoru górniczego i ich rodzin. Wyższy Urząd Górniczy już wcześniej odwołał uroczystą akademię barbórkową, która miała odbyć się właśnie w czwartek. Tym samym celebrowanie święta górniczego stanu ograniczyło się do nabożeństwa.
Jak informują służby prasowe Urzędu, modlitwie przewodniczył metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który również wygłosił homilię. Razem z nim mszę koncelebrował proboszcz parafii ks. dr hab. Andrzej Nowicki. Abp Skworc przypomniał m.in. fakty z życia patronki górników - św. Barbary.
– Prześladowana z powodu wiary w Jezusa Chrystusa, została skazana na więzienie i ostatecznie śmierć. Jej męczeństwo miało i ma również dalekosiężne skutki – zyskała życie wieczne u Boga i ludzką pamięć przez pokolenia. Do dziś jest wzywana ku pomocy przez tych, którzy z racji wykonywanej pracy znajdują się w warunkach, których Ona doświadczyła – zamknięcia, ciemności, niepewności – mówił metropolita katowicki.
Zwrócił też uwagę na zadania jakie wykonują pracownicy nadzoru górniczego.
– Wasze obowiązki można nazwać czuwaniem nad szerokim spectrum spraw, od bezpieczeństwa i higieny pracy poczynając, po likwidację zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej. Wydaje się, że to pierwsze zadanie jest dziś najważniejsze. Bo to sytuacja pandemiczna uczy wytrwałego apelowania, przekonywania i dochodzenia do poczucia większej, osobistej odpowiedzialności za siebie i innych. Takie przesłanie wybrzmiewa w przedbarbórkowym liście pana prezesa WUG, który kończy się słowami: „Bądźmy odpowiedzialni, bądźmy bezpieczni, bądźmy zaszczepieni” – przypomniał.
Hierarcha przyznał także, że sprawiedliwa transformacja wymaga nie tylko finansowego wsparcia. Przywołał tu 20. punkt dokumentu końcowego szczytu klimatycznego COP26, który nie tak dawno odbywał się w Glasgow. Jest w nim mowa m.in. o dialogu społecznym jako jednym z niezbędnych czynników do osiągnięcia ambitnych celów sprawiedliwej transformacji.
Podczas nabożeństwa, podobnie jak w poprzednich latach, na ręce ks. proboszcza WUG przekazał dar pieniężny pracowników nadzoru górniczego dla dzieci, nad którymi opiekę roztacza Katolicka Fundacja Dzieciom.
W imieniu kierownictwa WUG za nabożeństwo i życzenia bezpiecznej pracy skierowane przez kapłanów do pracowników nadzoru górniczego podziękował prezes Urzędu dr inż. Adam Mirek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mirosławie K z oug Rybnik będę się za Ciebie modlił ,nic dobrego nie zrobiłeś zawsze byłeś wobec bliźnich zawistny złośliwy i wredny !