Po pozytywnym otwarciu, kolejne godziny środowego handlu na GPW odbywały się pod dyktando podaży, a główne indeksy zamknęły dzień na minusach w okolicach minimów z poprzednich sesji. Lepiej zachowywały się średnie i małe spółki, jednak i one uległy podażowej presji w drugiej części notowań. Jak podają analitycy, na razie na GPW nie widać przełomu, a WIG20 może zmierzać w kierunku 2.200 pkt., gdzie znajdują się kolejne wsparcia.
Dzisiejsza sesja na GPW miała spadkowy charakter, a motorem napędowym były spółki z WIG20, z których część zanotowała mocne zniżki. Wpływ na dzisiejsze notowania miał również sentyment na rynkach bazowych, jak choćby zniżkujący o 1,58 proc. indeks Nikkei 225 oraz spadające giełdy europejskie - powiedział analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas.
Wygląda więc na to, że po wczorajszej pozytywnej sesji, na GPW w dalszym ciągu nie widać przełomu, a WIG20 może zmierzać w kierunku najbliższych wsparć usytuowanych w okolicach 2.200 pkt. - stwierdził analityk.
Koniec obecnego tygodnia, przyniesie zapewne mniejszą aktywność inwestorów ze względu na przypadające jutro w USA Święto Dziękczynienia oraz skróconą piątkową sesję na tamtym rynku - dodał.
Krajowe indeksy rozpoczęły środową sesję od wzrostów, jednak już po ok. godzinie handlu do głosu ponownie doszła strona podażowa, skupiając się głównie na największych spółkach i spychając główne indeksy w kierunku ostatnich minimów.
Ostatecznie WIG20 zakończył środowe notowania spadkiem o 0,95 proc. do 2.239,75 pkt., WIG zniżkował o 0,65 proc. do 69.124,84 pkt.
Relatywnie mocne przez większość sesji były indeksy średnich i małych spółek, ale i one w drugiej części sesji uległy presji podaży. Na zamknięciu mWIG40 stracił 0,13 proc. i wyniósł 5.421,62 pkt., a sWIG80 zakończył dzień na 0,25 proc. plusie zamykając się na poziomie 20.456,56 pkt.
Na szerokim rynku obroty były mniejsze niż na wtorkowej sesji i osiągnęły 1,173 mld zł, z tego 1,045 mld zł przypadło na największe spółki.
Inwestorzy ponownie najchętniej handlowali walorami Pekao (160 mln zł), a na kolejnych miejscach pod względem aktywności uplasowało się Allegro (146 mln zł) oraz CD Projekt (107 mln zł). Kursy wszystkich ww. spółek spadły w porównaniu do wtorkowego zamknięcia, a akcje CD Projekt i Allegro były liderami zniżek wśród spółek z WIG20.
W momencie zamknięcia notowań na GPW w Europie sentyment był umiarkowanie negatywny, a indeksy najważniejszych giełd traciły na wartości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.