Już po raz 31. na Jasną Górę przybyli górnicy. W tym roku mogli pojawić się u Czarnej Madonny w dużo większym gronie niż miało to miejsce 12 miesięcy temu. Wówczas ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że w sanktuarium pojawiła się zaledwie kilkunastoosobowa delegacja górniczego stanu. W niedzielę, 21 listopada, ponownie można było jednak usłyszeć górniczą orkiestrę oraz zobaczyć w czasie pochodu górnicze mundury i czaka przyozdobione pióropuszami.
Pielgrzymka tradycyjnie rozpoczęła się od zbiórki uczestników i pocztów sztandarowych przy kościele św. Barbary. To stamtąd po godz. 10.00 rozpoczął się przemarsz na Jasną Górę, gdzie przy pomniku Prymasa Tysiąclecia błogosławionego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego górnicze delegacje złożyły kwiaty. W pielgrzymce uczestniczyli m.in. szefowie spółek węglowych, liderzy związków zawodowych oraz przedstawiciele instytucji państwowych.
- Dziś mogliśmy się spotkać w dużo szerszym gronie niż miało to w miejsce w roku 2020. Wówczas pielgrzymka była ograniczona do kilkunastu osób i miała wymiar symboliczny. Oczywiście pandemia nadal daje znać o sobie i ludzie obawiają się zgromadzeń, z tego też tytułu ta pielgrzymka nie jest aż tak bardzo liczna, jak te które odbywały się w poprzednich latach. Muszę tu przypomnieć, że pielgrzymujemy na Jasną Górę już po raz 31. Dziś na Jasną Górę przyjechała szeroka reprezentacja górniczego stanu. Mamy przedstawicieli węgla kamiennego, węgla brunatnego, nafty i gazu, soli, siarki, miedzi, cynku i ołowiu. Są także zaprzyjaźnieni z nami energetycy. Cieszę się,że możemy razem spędzić tę niedzielę właśnie na pielgrzymce górników – powiedział portalowi netTG.pl Jarosław Grzesik, szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarności - organizatora pielgrzymki.
Przewodniczący Grzesik wyjaśnił także z jakimi intencjami do Czarnej Madonny przybywają górnicy.
- Modlimy się, jak co roku nie tylko o zdrowie i bezpieczna pracę, ale także o przyszłość naszej branży. Abyśmy mogli jeszcze długo pracować i przez wiele wiele lat stanowić o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju. Te intencje od lat są niezmienne – powiedział. Dodał także, że na świecie można zauważyć, że węgiel zaczyna być nieco inaczej postrzegany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.