Kilka lat temu zakończyły się remont i przebudowa sporej części zespołu zabudowań pozostałych po KWK Thorez w Wałbrzychu. W odnowionych obiektach funkcjonuje Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Efekt wizualny psuje jednak zrujnowana, druga część kopalnianych obiektów. Przylegają one bezpośrednio do budowli odnowionych. Jakie są zamierzenia gospodarzy terenu względem tych nieruchomości?
- Planuje się remont zachowawczy zabezpieczający konstrukcję obiektu i ochronę przed dalszą dewastacją, a następnie w dalszej perspektywie zachowanie w formie trwałej ruiny i udostępnienie obiektu do zwiedzania - odpowiada Marta Wróbel, kierownik Działu Marketingu i Promocji w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.
Część zabudowań dawnej KWK Thorez położona bliżej linii kolejowej nr 274 składa się z budynków zakładu przeróbki mechanicznej węgla, takich jak: sortownia, płuczka i flotacja. W tak zwanej przeróbce do dziś mieści się zabytkowe wyposażenie, czyli historyczny ciąg technologiczny maszyn i urządzeń specjalistycznych. Są tam m.in. kolejki łańcuchowe, wywroty wozów, przesiewacze, kruszarki, osadzarki, podnośniki kubełkowe czy cała sieć taśmociągów aż po zbiorniki na surowy i gotowy produkt końcowy. Technologicznie zakład służył do oczyszczania wydobytego urobku i wzbogacania węgla, przygotowując go do sprzedaży, najczęściej do wałbrzyskich koksowni.
Tego rejonu nie mogą jednak obejrzeć goście Starej Kopalni. Aktualnie obowiązuje całkowity zakaz wstępu do obiektów zakładu przeróbki mechanicznej z uwagi na zły stan techniczny budynków.
Jeśli do remontu dojdzie, nie obejmie on jednak całości pozostałego terenu pokopalnianego. Na części terenu funkcjonuje bowiem skład opału należący do spółki Eko Carbo Julia. Sąsiedztwo placówki muzealnej z przedsiębiorstwem handlowym może zaskakiwać, jednak - jak deklaruje Marta Wróbel - jak dotąd nie odnotowano uciążliwości ze strony działającego obok przedsiębiorstwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.