- Społeczną akceptację zyska ten nośnik energii, który nie będzie uderzał w kieszenie odbiorców – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodara i Ludzie prof. dr hab. inż. ZBIGNIEW NADOLNY, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej.
Czy rosnące cen węgla, gazu, prądu i paliw zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu Polski?
W pewnym sensie tak, jeśli zdefiniujemy termin bezpieczeństwo energetyczne jako stan gospodarki, w którym możliwe jest pokrycie zapotrzebowania odbiorców na paliwa i energię w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony przy zachowaniu wymagań środowiska.
Wzrost cen surowców energetycznych wpływa na wzrost cen produkcji energii elektrycznej co z kolei wpływa na koszty produkcji i logistyki w przemyśle w ogóle. Ta sytuacja ma wpływ na konkurencyjność naszej gospodarki. Jest to związane z nadal dużym udziałem węgla w produkcji energii elektrycznej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym.
Czy ceny surowców i gazu, w konsekwencji prądu. muszą rosnąć?
Ceny surowców i gazu zależą od podaży, na którą mają wpływ wyczerpywanie się złóż oraz czynniki polityczne. W związku ze zmniejszoną podażą gazu systemowego w Europie , na co ma czynnik polityczny, wzrosła jego cena. To spowodowało zwiększony popyt na węgiel co również przełożyło się na wzrost jego ceny. Na wzrost cen energii elektrycznej wpływ mają nie tylko rosnące ceny paliw ale także koszty związane z emisją dwutlenku węgla do atmosfery.
Konieczna zatem jest transformacja energetyczna mająca na celu zmniejszenie uzależnienia naszej energetyki od paliw kopalnych oraz zwiększanie udziału źródeł technologii bezemisyjnych takich jak technologie energii odnawialnej oraz elektrownie jądrowe. Rozwój energetyki odnawialnej wiąże się jednak z koniecznością rozbudowy infrastruktury sieciowej oraz magazynów energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Największa niespodzianka ostatniego roku na rynku surowców energetycznych to powrót do węgla i wzrost jego ceny , który cieszy górników, ale smuci ekologów
Trafna diagnoza co do przyczyny drożejącego węgla