23,2 proc. Polaków i 13,8 proc Czechów uważa, że rozwiązanie sporu o kopalnię Turów należy pozostawić Trybunałowi Sprawiedliwości UE - wynika z badania United Surveys, które publikuje we wtorek, 16 listopada, Dziennik Gazeta Prawna.
Za szybkim rozwiązaniem sporu wokół kopalni na drodze negocjacji międzyrządowych opowiada się tylko 17,2 proc. Czechów wobec 28,7 proc. Polaków - wynika z badania wykonanego przez United Surveys (za zebranie danych w Czechach odpowiedzialny był instytut badań Median s.r.o., a w Polsce IBRiS), które otrzymały DGP oraz czeski portal Aktualne.cz.
69 proc. Czechów i 39 proc. Polaków uważa, że na porozumienie można się zgodzić, ale po wynegocjowaniu odpowiednich warunków. Z kolei za czekaniem na rozstrzygnięcie TSUE opowiada się 13,8 proc. badanych w Czechach oraz 23,2 proc. respondentów w Polsce.
Z badania wynika, że o sporze z Polską słyszało trzy czwarte mieszkańców Czech, ale tylko 22,4 proc. uważa go za ważną sprawę. Czesi nie widzą też specjalnych zmian w relacjach międzypaństwowych. Z kolei w ocenie większości Polaków (88 proc.) stosunki z naszym południowym sąsiadem pogorszyły się przez ostatni rok.
Jeśli zaś chodzi o wzajemną sympatię - my lubimy Czechów bardziej niż oni nas. 65 proc. respondentów z Polski zadeklarowało, że ma do mieszkańców Czech pozytywne nastawienie, w przypadku Czechów jest to 43 proc. - wskazuje Dziennik Gazeta Prawna.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.