Wiosną 2022 r. powinny być znane wyniki analizy zaniechanych złóż węgla na Górnym Śląsku, prowadzonych przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy. Zadanie pod nazwą Analiza i ocena potencjału surowcowego złóż węglowodorów: Ocena potencjału zasobowego i możliwości eksploatacji metanu z pokładów węgla w zaniechanych złożach węgla kamiennego trwa od kwietnia 2019 r., a przewidywany termin zakończenia wszelkich prac wyznaczono na marzec 2022 r. Ile złóż uznano za wykazujące potencjał wydobywczy dla metanu z pokładów węgla?
- Nie wchodząc w zawiłą często historię niektórych kopalń, które przed zamknięciem funkcjonowały jako ruchy połączonych kopalń, są to złoża zamkniętych kopalń: Krupiński, Żory, Morcinek, 1-Maja, JAS-MOS wraz ze złożem zamkniętej kopalni Moszczenica, Anna i Śląsk - 2 złoża. Należy przy tym zaznaczyć, że w złożach tych kopalń szczegółową analizą objęto górotwór objęty zasięgiem eksploatacji węgla kamiennego, czyli – według międzynarodowej klasyfikacji różnicującej miejsca i sposób pozyskiwania metanu – stosując metodologię właściwą dla AMM, tzn. Abandoned Mine Methane. Inna sytuacja jest w złożach kopalń zamkniętych, w których pokłady wysokometanowe występują wprawdzie do głębokości dokumentowania danego złoża, ale nie były one przedmiotem eksploatacji lub ich eksploatacja była marginalna; na ogół zalegają poniżej maksymalnej głębokości eksploatacji węgla. Przykładem mogą tu być złoża kopalń Dębieńsko lub Makoszowy - objaśnia Anna Bagińska, kierownik Biura Promocji i Komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym - Państwowym Instytucie Badawczym.
Naukowcy z PIG-PIB analizie poddali zarówno dolnośląskie, jak i górnośląskie złoża węgla. Te pierwsze zakwalifikowano jako nieperspektywiczne pod względem metanowym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.