Kompania Węglowa eksploatuje obecnie sześć hałd pogórniczych odpadów, stale podejmując działania zmierzające do zrekultywowania terenów i gruntów zdegradowanych działalnością wydobyczą.
- Jednym z podstawowych kierunków działań w tym zakresie jest rozbiórka hałd, na których w latach ubiegłych lokowane były odpady wydobywcze. Są one wykorzystywane zwłaszcza do budowy dróg i autostrad oraz prac związanych z utwardzaniem terenów - zwraca uwagę Jan Mertas, kierujący w Kompanii Węglowej Biurem Gospodarki Złożem i Ekologii.
O tym, jak wiele budulca można pozyskać z hałd, najlepiej świadczą liczby.
Dla przykładu, ze zwałowiska po byłej kopalni "Gliwice" pozyskano w ub. roku 447,45 tys. ton odpadów wydobywczych. Aktualnie prowadzone są prace związane z całkowitą rozbiórką hałdy w celu przywrócenia terenu do stanu pierwotnego. Kolejne 32,24 tys. ton odpadów udało się odzyskać z hałdy należącej do oddziału kopalni "Sośnica-Makoszowy". Hałda po kopalni "Brzeszcze" na terenie byłego Ruchu II, choć mniejsza od pozostałych, również okazała się bogata w kruszywa niezbędne do budowy autostrad. W 2009 r. pozyskano z niej 6,55 tys. ton odpadów wydobywczych.
- Pochodziły z likwidowanych spieków i nawisów. Teraz można już prowadzić prace związane z rekultywacją terenu - dodaje Mertas.
Na zwałowisku kopalni "Marcel" sytuacja jest bardziej skomplikowana. Prowadzone są tam prace związane z budową bryły rekultywacyjnej i dogaszaniem ognisk termicznych. W ubiegłym roku z hałdy pozyskano i sprzedano 758,33 tys. ton kruszywa.
Z kolei ze stożka "Wrzosy" kopalni "Rydułtowy-Anna" Ruch II, podczas prowadzenia prac związanych z dogaszaniem ognisk termicznych, udało się zebrać i sprzedać 1,7 tys. ton odpadów wydobywczych. Prowadzone są tam obecnie działania związane z budową bryły krajobrazowej oraz dogaszaniem ognisk termicznych.
Trwa ponadto eksploatacja uruchomionego w ub. roku składowiska w Katowicach-Panewnikach. W sumie pozyskano tam już 59,36 tys. ton odpadów wydobywczych, które poddano odzyskowi w zakładach przeróbczych spółki "Haldex", działającej w strukturach Kompanii Węglowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.