- Na szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, Polska w kontekście odejścia od węgla w energetyce, podtrzymała stanowisko z umowy społecznej ws. górnictwa, gdzie odejście od węgla ma nastąpić do końca lat 40. - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.
- Tak jak w umowie społecznej podpisanej ze związkami zawodowymi zaproponowaliśmy w zgodzie, aby do końca lat 40. odejść od węgla, takie stanowisko zostało podtrzymane w Glasgow - powiedział podczas konferencji szef rządu w Ząbkach (woj. mazowieckie).
Podczas trwającego Szczytu Klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow Polska przystąpiła do porozumienia krajów zobowiązujących się do stopniowego wycofania się z energii węglowej. W przypadku największych gospodarek (major economies) ma to nastąpić w latach 2030 lub tak szybko jak to będzie możliwe po tej dacie, a w przypadku pozostałych (rest of the world) - w latach 2040 lub tak szybko, jak to będzie możliwe po tej dacie.
Jak wyjaśniało potem ministerstwo klimatu, Polska znalazła się drugiej grupie krajów (rest of the world) deklarujących odejście od węgla w latach 40., a przystąpienie do deklaracji jest potwierdzeniem umowy społecznej ws. transformacji Śląska, gdzie jest mowa o odejściu od węgla kamiennego do 2049 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Przecież Górnicy-związki zawodowe podpisali likwidacje górnictwa!Udanych karczm i wycieczek!