Wydobywany na powierzchnię i przetwarzany w kopalniach urobek węglowy oprócz głównego produktu - węgla kamiennego zawiera około 20–30 proc. skały płonnej. Przez lata ze względu na brak odpowiednich norm, możliwości technologicznych oraz zainteresowania ze strony kopalń, skała płonna (nieprzepalony łupek węglowy lub tzw. łupek czarny) traktowana była jako odpad wydobywczy i w większości przypadków składowana była na hałdach górniczych lub przekazywana była innym odbiorcą posiadającym stosowne zezwolenia w celu zagospodarowania.
Gwarantowanie parametrów techniczno-użytkowych produkowanych kruszyw PKW, uzyskiwane jest przez wdrożony system Zakładowej Kontroli Produkcji, który obejmuje m.in. stały monitoring parametrów fizykochemicznych kruszyw w ciągu produkcyjnym oraz w miejscach ich magazynowania, bieżące i okresowe badania cech fizykochemicznych wykonywane przez niezależne akredytowane Laboratoria lub odpowiednio przeszkolone służby we własnych dwóch Laboratoriach.
Do produkowanego przez Południowy Koncern Węglowy SA kruszywa PKW można stosować w celu ulepszenia różnego rodzaju spoiwa. Możliwość ulepszenia właściwości przy wykorzystaniu spoiw wg norm PN i spoiw drogowych wg Aprobat Technicznych IBDiM prowadzi do podniesienia klasy materiału i rozszerzenie zakresu zastosowań kruszywa PKW. Południowy Koncern Węglowy SA jest w trakcie wdrażania procesu przetwarzania oraz dostosowania produkowanego kruszywa PKW z ukierunkowaniem na produkcję mieszanek ulepszonych, co stwarza znakomite warunki do doboru i projektowania mieszanek w odniesieniu do określonych przez klienta zastosowań: nasypy, roboty ziemne, warstwy pomocnicze, górne i dolne warstwy podbudowy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.