Południowokoreańska spółka Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) planuje zaproponować Polsce model reaktora APR1400 o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa - przekazała w czwartek firma. Dodała, że będzie w jak największym stopniu angażować w projekt polskie przedsiębiorstwa.
Jak przekazano w czwartkowej informacji południowokoreańskiej firmy, Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) powołało grupę ekspercką - Team Korea. Jej zadaniem jest przedstawienie optymalnej i zintegrowanej oferty dla programu polskiej energetyki jądrowej.
Dodano, że w przypadku programu polskiej energetyki jądrowej KHNP planuje w jak największym stopniu angażować polskie firmy. Wszystkie podmioty wchodzące w skład zespołu Team Korea będą ściśle współpracować i dzielić się swoim doświadczeniem z polskimi wykonawcami w celu zmaksymalizowania ich zaangażowania w projekt - wskazano.
Dotąd południowokoreańska spółka zidentyfikowała ponad 70 polskich podmiotów z branży inżynieryjnej, produkcji maszyn, budowlanej oraz energetycznej jako potencjalnych partnerów do uruchomienia budowy elektrowni jądrowej.
Przypomniano, że koncern planuje przedstawić swoją propozycję w pierwszym kwartale 2022 r. lub wcześniej. O ostatecznym terminie złożenia oferty zadecydują rozmowy z polskim rządem.
Przygotowywana przez KHNP oferta będzie konkurencyjna pod względem technologii, ceny i harmonogramu budowy - stwierdzono. Firma planuje zaproponowanie Polsce modelu reaktora APR1400 o znacząco podwyższonym poziomie bezpieczeństwa, spełniając w ten sposób wymagania IAEA (International Atomic Energy Agency) i WENRA (Western European Nuclear Regulators Association).
Zapewniono, że rozwiązania technologiczne i możliwości KHNP w obszarze realizacji tego typu projektów sprawdziły się w międzynarodowym przedsięwzięciu realizowanym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - elektrowni jądrowej Barakah.
Projekt Barakah został ukończony zgodnie z budżetem oraz na czas. Dzięki temu jesteśmy również przekonani, że możemy złożyć kompleksową i preferencyjną ofertę odpowiadającą na potrzeby polskiego rządu - wskazał cytowany w informacji prezes i dyrektor generalny w KHNP Jae Hoon Chung.
Możemy nawiązać współpracę w zakresie rozwoju energetyki jądrowej na preferencyjnych warunkach. Polski rząd myśli również o inwestorach, którzy dołączą do tego projektu z konkretnym zaangażowaniem w ramach finansowania kapitałowego, które w naszej ofercie obejmie instytucja Export Credit Agency - powiedział Jae Hoon Chung. Dodał, że przy wsparciu rządu Korei Południowej w ajbliższym czasie będziemy mogli przedstawić polskiemu rządowi konkurencyjną i atrakcyjną ofertę.
Według czwartkowej informacji KHNP od ponad 50 lat realizuje projekty elektrowni jądrowych zarówno w kraju (30 jednostek), jak i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (4 jednostki). Przewodzi konsorcjum Team Korea, w którego skład wchodzą m.in.: KEPCO Engineering & Construction (E&C), które zajmuje się projektowaniem dla inżynierii architektonicznej i komponentów oraz rozwiązaniami systemowymi do elektrowni jądrowych; Doosan Heavy Industries & Construction (Doosan) - główny dostawca sprzętu; KEPCO Nuclear Fuel (KNF) - dostawca paliwa jądrowego; oraz Daewoo Engineering & Construction (Daewoo). Podobny zespół - wraz z KEPCO E&C, KNF, Doosan oraz Daewoo - został powołany na potrzeby projektu nowego bloku jądrowego w czeskiej elektrowni Dukovany.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.