W sensie dosłownym kryzys taki nie istnieje. Aluminium jest dosyć. Jednak, jego wykorzystanie przemysłowe wymaga dodatków nadających mu pożądane właściwości. Jednym z najbardziej poszukiwanych jest magnez. Jego wydobycie zostało zmonopolizowane przez Chiny.
Polegało to na tym, że kraj ten posiada odkrywkowe złoża magnezu o łatwym i tanim jego wydobyciu. Przy zasobach ocenianych, jako wystarczających na 100 lat światowego zapotrzebowania na ten metal, Chiny były poza wszelką konkurencją. Przez ostanie kilkanaście lat, dostarczały one całemu światu magnez dla potrzeb produkcji aluminium.
Aluminium to drugi po żelazie najczęściej stosowany metal w wielu gałęziach przemysłu, ponieważ łączy w sobie unikalną kombinację wielu pożądanych właściwości.
Aluminium, jako metal jest równie cenione , jak miedź. Jednakże ze względu na powszechne jego występowanie w przyrodzie (trzeci po tlenie i krzemie) jest znacznie tańsze. Niezwykłą jego zaletą jest to, że może być nieskończenie modelowane i jest odporne na korozję.
Po odpowiednim przetworzeniu metal ten jest niezbędny do funkcjonowania wielu działów współczesnej gospodarki, takich jak lotnictwo wojskowe i cywilne, służba zdrowia, przemysł stoczniowy kosmiczny i na końcu może najbardziej istotny przemysł zbrojeniowy. Jest to jeden z kluczowych surowców, bez którego żadne państwo nie może się obejść.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.