W pobliżu KWK Knurów-Szczygłowice Ruch Knurów może ponownie powstać przystanek kolejowy. Nie będzie on jednak tak jak w przeszłości nosić nazwę Knurów Kopalnia, lecz Knurów Szpital. Propozycja ta jest jedną z 35 z województwa śląskiego, jakie trafiły na rezerwową listę tzw. rządowego programu przystankowego.
Przystanek Knurów Kopalnia znajdował się na linii kolejowej nr 149 Zabrze Makoszowy – Leszczyny. Był on położony znacznie bliżej centrum miasta, niż usytuowana na peryferiach miasta stacji PKP Knurów. Mimo tego przystanek ten przed 2006 r. został zlikwidowany, a perony rozebrane. Ocalała za to położona na rubieżach miasta stacja Knurów, na której od paru lat latem zatrzymują się wakacyjne pociągi nocne z Republiki Czeskiej nad Bałtyk.
Na listę rezerwową trafiło wyremontowanie przystanku Gliwice Sośnica. Przystanek o takiej nazwie funkcjonował na linii kolejowej nr 141 Gliwice - Katowice Ligota, tutaj też odgałęzia się bocznica do KWK Sośnica. Chociaż przez przystanek ten przejeżdżają sobotnio-niedzielne pociągi Kolei Śląskich, to nie mają tu postojów.
Lista rezerwowa programu przystankowego zawiera też propozycje z linii kolejowej nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice. To trasa dojazdowa z Częstochowy do Magistrali Węglowej, od lat czynna niemal wyłącznie w ruchu towarowym. Odtworzone tam mają być przystanki Mykanów, Cykarzew Stary i Cykarzew Północny oraz utworzone nowe przystanki Radostków Kolonia i Stary Broniszew. O trasie tej było głośno po tym, jak w listopadzie PKP PLK ogłosiło przetarg na jej remont zakładający likwidację wszystkich peronów pasażerskich na przystankach pośrednich. Modernizacja ta zakończona została latem 2021 r.
Na trasie z Raciborza do Nędzy planowany jest nowy przystanek Racibórz Ostróg. Na terenie tego samego miasta na liście rezerwowej jest też nowy przystanek Racibórz Południowy. Inne propozycje całkiem nowych przystanków, jakie znalazły się w omawianym spisie, to Mikołów Fabryczna, Mysłowice Zachód, Bytom Szombierki, Tarnowskie Góry Osada Jana.
Co ciekawe, na listę rezerwową trafił też przystanek Bytom Północny, znajdujący się niedaleko osiedla na ul. Przy Kopalni Bytom. Skąd inąd wiadomo, że przystanek ten planowano zlikwidować i w zamian utworzyć kilkaset metrów dalej inny, przy kopalni Eko-Plus.
„Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” przewiduje zarówno budowę całkiem nowych przystanków kolejowych, jak i modernizację istniejących. W województwie śląskim na liście podstawowej jest 17 inwestycji, m.in. Koniecpol Centrum, Rybnik Paruszowiec, Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Wodzisław Śląski Centrum. Natomiast na liście rezerwowej w województwie śląskim umieszczono 35 inwestycji. Prócz wymienionych wcześniej, są to m. in. Nędza, Radlin Obszary, Bytom Karb, Chorzów Stary, Chorzów Miasto, Radzionków Rojca, Zabrze Północ i Suszec.
- Program dotyczący listy rezerwowej jest w fazie planowania i analiz. Pozwoli to określić zakres projektu, jego efektywność oraz koszty realizacji. Ewentualna realizacja zadań byłaby finansowana bez udziału gmin, województw - informuje Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono łącznie 355 propozycji na terenie Polski. Na liście podstawowej umieszczono 173 zadania, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.