Węgiel najbardziej pożądanym surowcem w Europie i w kraju? Jeszcze rok temu nit by w to nie uwierzył. Dlaczego tak się dzieje? Piszemy o tym w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej.
- Polska jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla kamiennego. Okazuje się jednak, że przed nadchodzącym sezonem grzewczym zdobycie paliwa jest wyzwaniem. Sprzedawcy zastrzegają jednak, że może być gorzej i w zakresie dostępności, jak i cen. Węgiel stał się bowiem dobrem cenionym i poszukiwanym, i to w dobie dekarbonizacji. Utwierdzają w tym rozmowy z pracownikami składów opałowych – pisze red. Maciej Dorosiński w artykule pt. Jak świeże bułeczki.
Anna Zych, p.o. prezesa Wydawnictwa Górniczego, przypomina, że takiej sytuacji na międzynarodowym rynku węgla nie było od 13 lat: - Wzrost cen, który rozpoczął się w czerwcu 2020 r., trwa nieprzerwanie od szesnastu miesięcy. Ceny, zarówno na rynkach azjatyckich, jak i europejskim na węgiel 6000 kcal/ kg, osiągają średnie wartości 160-180 USD za tonę.
W najnowszej Górniczej także o gorących nastrojach w NSZZ Solidarność i o tym, że związkowcy wezwali rząd do zajęcia twardego stanowiska w sprawie pakietu Fit for 55.
- Solidarność będzie zabiegać o to, aby społeczeństwo nie zostało dotknięte drastycznymi podwyżkami cen energii. Związkowcy zaapelowali do rządu o obniżenie VAT na ceny prądu do 15 proc. Bardzo krytycznie oceniono realizację Programu dla Śląska – pisze red. Kajetan Berezowski.
Polecamy też rozmowę z prof. Władysławem Mielczarskim pt. Jak trwoga to do… węgla, w której ekspert analizuje kryzys energetyczny.
- Rosja po prostu wykorzystała okazję. Powiedzmy sobie szczerze, że do tego kryzysu doprowadziła szczególnie Polska i USA, które przyblokowały, opóźniły Nord Stream 2. Gdyby zgodnie z założeniami inwestora gazociąg funkcjonował już od dwóch lat, to kryzysu by nie było, bo gaz płynąłby do Europy. Byłoby go pod dostatkiem. A tak Rosjanie zamiast zwiększyć dostawy, podnieśli ceny. Wykorzystali okazję, którą daliśmy im na tacy – mówi prof. Mielczarski w rozmowie z red. Aldoną Minorczyk-Cichy.
W najnowszym numerze Trybuny Górniczej także o tym, że ekolodzy wygrali wojnę o ekogroszek, o zwycięzcach konkursu Bezpieczna Kopalnia, poszukiwaniach mistrza BHP w Polskiej Grupie Górniczej, robotach z Politechniki Śląskiej i pomysłach na wodór w Głównym Instytucie Górnictwa.
Numery aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.