Inflacja, a co za tym idzie podwyżki cen, pokrzyżowały plany zabezpieczenia kilku wyrobisk górniczych w Sudetach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu zamierzała w 2021 r. zamierzała wymienić istniejące stare kraty na nowe w wylotach kilku sztolni i w szybie w Górach Sowich. Tylko w jednym przypadku doszło do realizacji zamierzeń.
- W ramach realizacji projektu pod nazwą Zabezpieczenie schronień zimowych nietoperzy w wybranych obszarach Natura 2000, w roku 2021 wykonane zostało zadanie polegające na zabezpieczeniu sztolni w Podlesiu. Ze względu na fakt, że w przeprowadzonych postępowaniach przetargowych oferty nie wpłynęły, bądź też znacznie przewyższały środki finansowe przewidziane na wykonanie zabezpieczeń w sztolni w Górze Gontowej i sztolni Augusta - zadania te nie zostały zrealizowane. Ponadto szacowanie wartości zamówienia na wykonanie zabezpieczenia kompleksu Osówka również wykazało wyższą kwotę na realizację zadania. Powodem wzrostu cen na wykonanie tych zadań jest ostatni wzrost cen materiałów budowlanych, głównie stali niezbędnej do wykonania krat, oraz utrudniony dostęp do tych materiałów. W związku z powyższym realizacja wyżej wymienionych zadań zostanie zrealizowana latach 2022-2023, pod warunkiem uzyskania dodatkowych środków finansowych - informuje Katarzyna Łapińska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska we Wrocławiu, a zarazem regionalny konserwator przyrody.
Zabezpieczona sztolnia w Podlesiu koło Dzikowca znajduje się niedaleko Nowej Rudy i jest mniej znanym obiektem górniczym. Bardziej znana jest kopalnia Augusta, położona w oddziale leśnym nr 179 Nadleśnictwa Świdnica, w miejscowości Rościszów należącej do gminy Pieszyce. Wylot tej kopalni kilkanaście lat temu zabezpieczono kratą z prętów stalowych, która jednak nie zabezpiecza zimowiska nietoperzy, lecz dodatkowo stanowi niebezpieczeństwo dla przebywających w pobliżu niej osób i zwierząt. Miała być ona zdemontowana i zastąpiona kratą stalową z rur grubościennych. Prócz tego planowano umieszczenie tam barierki ogrodzeniowej stalowej i ścianki oporowej betonowej.
W wydrążonym podczas drugiej wojny światowej na zlecenie hitlerowskich Niemców podziemnym kompleksie Sokolec, czyli sztolni w górze Gontowa, na ten rok planowane było wykonanie zabezpieczenia oraz ograniczenie dostępu do sztolni.
Identyczną militarną genezę ma nieodległy od Gontowej kompleks Osówka, choć tam po drugiej wojnie światowej prowadzono w wyrobiskach prace poszukiwawcze za rudami uranu, drążąc krótkie chodniki rozpoznawcze. W kompleksie Osówka w sztolni nr 1 miała być zdemontowana krata wejściowa i zastąpiona innego typu drzwiami. Natomiast szyb wentylacyjny w Osówce miał zostać w dolnej części przegrodzony poziomą metalową kratą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.