- Dostaliśmy potwierdzenie, że nie ma przeciwskazań do zorganizowania manifestacji przed TSUE w Luksemburgu w związku z sytuacją kopalni i elektrowni Turów - poinformował szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki S Jarosław Grzesik. Protest zaplanowano na 22 października.
O planowanym proteście przed siedzibą Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu poinformował pod koniec września przewodniczący Solidarności Piotr Duda.
Szef Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki S potwierdził, że związkowcy otrzymali już na to oficjalną zgodę ze strony władz Luksemburga.
W piątek po południu dostaliśmy drogą mailową potwierdzanie, że nie ma żadnych przeciwskazań do zorganizowania naszej manifestacji - przekazał Grzesiak.
Przypomniał, że manifestacja rozpocznie się 22 października o godz. 10. Maksymalna liczba osób jaką można było zgłosić to 2000 i tylu uczestników zgłosiliśmy. Logistycznie zajmujemy się tym już od dwóch tygodni, więc w zasadzie jesteśmy przygotowani - podkreślił.
W maju TSUE - odpowiadając na wniosek Czech - nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.
Do tej pory odbyło się 17 spotkań przedstawicieli resortów ochrony środowiska i spraw zagranicznych ze stroną czeską. Rozmawiali także eksperci i przedstawiciele samorządów oraz kierownictwo kopalni. Pod koniec września minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy polsko-czeskie ws. kopalni Turów zakończyły się fiaskiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
O to chyba chodzi by zamknąć Polskie kopalnie i brać surowiec od innych. Zamknąć Polskie elektrownie by kupować prąd od innych. Ktoś sobie chce zrobić rynk zbytu i jak już będziemy zależni to zobaczymy ile kosztuje węgiel i energia, tak jak to się dziś ma z gazem.
Będziemy Was wspierać. Przypomnijcie o kopalniach w Niemczech i Czechach! Niedajmy się oczarować!