„Walne Zebranie Delegatów Regionu Śląsko Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w pełni popiera stanowisko Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z 6 października 2021 r. wzywające polski rząd do zablokowania pakietu Fit for 55 oraz podjęcia działań na rzecz gruntownej przebudowy europejskiego systemu handlu emisjami EU-ETS” – zakomunikowano 14 października br. po zakończonych obradach w Zabrzu.
„Zaprezentowany 14 lipca 2021 roku przez Komisję Europejską pakiet regulacji pn. „Fit for 55” stanowi gigantyczne zagrożenie dla polskiej i unijnej gospodarki oraz dla poziomu życia mieszkańców państw członkowskich. Z uwagi na dużą koncentrację przemysłu region Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego jest szczególnie narażony na negatywne skutki tego pakietu. „Fit for 55” będzie mieć destrukcyjny wpływ na wszystkie najważniejsze gałęzie gospodarki funkcjonujące w naszym regionie” – podkreślono w przekazanym mediom stanowisku.
Biorący udział w obradach wskazali, że w przemyśle energochłonnym obserwowany jest w ostatnich latach galopujący wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU-ETS co spowodowało, że przedsiębiorstwa branż energochłonnych znajdują się obecnie na skraju bankructwa. W części – jak zaakcentowano - już rozpoczął proces likwidacji i przenoszenia produkcji poza granicę Unii Europejskiej.
„Przykładem jest np. ubiegłoroczna decyzja hutniczego koncernu ArcelorMittal dotycząca wygaszenia części surowcowej Huty im. Sendzimira w Krakowie. Jeszcze na początku 2018 r. koszt zakupu pozwolenia na emisję 1 t CO2 w systemie EU-ETS wynosił ok. 8 euro. Obecnie jest to ponad 60 euro, a cena nadal rośnie i według niektórych analityków może pod koniec 2021 r. osiągnąć pułap nawet 100 euro za tonę.
System EU EST w swych założeniach miał stanowić instrument stymulowania inwestycji i rozwoju niskoemisyjnych technologii w energetyce i przemyśle. Obecnie jednak przestał spełniać tę rolę i wywiera wyłącznie destruktywny wpływ na gospodarkę UE. Rosnące w niespotykanym tempie ceny uprawnień emisyjnych wymuszają na branżach energochłonnych tempo transformacji, któremu nie są one w stanie sprostać. Warto tutaj zaznaczyć, że przedsiębiorstwa energochłonne funkcjonujące w województwie śląskim, ze szczególnym uwzględnieniem hutnictwa przeprowadziły w ostatnich latach wielomilionowe inwestycje w kierunku ograniczenia emisji CO2. Istnieje spore ryzyko, że ten ogromny wysiłek zostanie zmarnowany" – argumentują związkowcy z Solidarności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.