Portal statista, który codziennie prezentuje syntetyczne informacje dotyczące gospodarki na naszym globie, tym razem przedstawia, skalę zainteresowania budową elektrowni węglowych.
Jak wynika z prezentowanego opracowania, kontynent azjatycki nie ma pod tym względem żadnej konkurencji. Owszem nadal kontynuuje on rozwój energetyki pochodzącej z odnawialnych źródeł, ale nie blokuje to równoległego rozwoju energetyki węglowej.
Wiodąca rola pod tym względem przypada chińskiej energetyce. Jak pokazują wykorzystane przez portal statista dane z Global Energy Monitor, planowane i będące w budowie elektrownie węglowe w Chinach w lipcu 2021 r. osiągnęły już 238 projektów, co odpowiada oczekiwanej mocy 260 017 MW. Ta nowa produkcja stanowi ponad połowę wszystkich obecnie budowanych mocy węglowych na świecie i stawia Chiny zdecydowanie przed wszystkimi innymi krajami, które wciąż inwestują w paliwa kopalne.
Po Chinach wszystkie kolejne 7 krajów stanowiące czołówkę inwestycji w energetykę węglową znajdują się na terenie Azji. Drugim krajem po Chinach jest Indonezja z 40 projektami w budowie i 23 planowanych nowych elektrowni węglowych o mocy 30,2 tys. MW Na trzecim miejscu są Indie z 23 w budowie i 28 planowanymi elektrowniami węglowymi – 55,1 tys. MW.
Pozostałe kolejne miejsca z odpowiednio budowanymi i planowanymi tego rodzaju elektrowniami wraz z ich sumaryczną mocą to: Wietnam 14,21, 28 tys. MW, Turcja 15,17. 13,6 tys. MW, Pakistan 7,12. 7,4 tys. MW. Bangladesz 6,10, 14,2 tys. MW i Filipiny 6,9, 4,9 tys. MW.
Generalnie włączając w to Afrykę, która pod tym względem naśladuje Azję, to połowa naszego globu zarówno powierzchniowo, jak i w przybliżeniu ludnościowo pół na pół jest za dominacją odnawialnych źródeł energii, jak i za dalszym rozwojem energetyki węglowej.
Proporcja ta wskazuje na to, że projekty globalnego obniżenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery być może, że propagandowo są nośne, ale realnie skazane są na nieuchronną porażkę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.