Konferencja KOMTECH, która w środę, 13 października, zakończyła się w Szczyrku, w dużym stopniu była poświęcona tematom związanym z rozwojem zielonej energii na Śląsku, a także wykorzystaniem klastrów energii w rewitalizacji terenów górniczych, czyli dziedzinom, w które mocno zaangażowany jest organizator wydarzenia, czyli Instytut Techniki Górniczej KOMAG.
W czasie trzech dni obrad nie mogło jednak zabraknąć tego, co jest solą górnictwa. Dlatego rozmawiano także o systemach wydobywczych, wykorzystaniu kombajnu urabiająco-kotwiącego Bolter Miner, systemach zasilania maszyn i urządzeń oraz bezpieczeństwie ich pracy czy transporcie materiałów i przewozie ludzi.
Konferencja zgromadziła wielu ekspertów, którzy uczestniczyli w panelach dyskusyjnych oraz przedstawiali referaty. Dużą uwagę skupił panel poświęcony Śląskiemu Systemowi Magazynowania Energii. Obecnie przymierzane są do niego cztery szyby. Są to: Makoszowy I w Zabrzu, Śląsk I w Rudzie Śląskiej, Budryk w kopalni Centrum w Bytomiu oraz Gigant w dawnej kopalni Pstrowski w Zabrzu.
– KOMAG ma bardzo duże kompetencje w projektowaniu magazynów energii. W zasadzie zajmujemy się tym zagadnieniem już od ponad 10 lat – wskazał dyrektor Instytutu, dr hab. inż. Dariusz Prostański, prof. ITG KOMAG. Dodał, że w kwestii magazynów energii z wykorzystaniem kopalnianych szybów pierwszym krokiem będzie stworzenie razem z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną demonstratora wielkowymiarowego.
– Chcemy, żeby miał ok. 15-20 m wysokości. Oczywiście to będzie maleństwo w stosunku do szybów, o których rozmawiamy. Jeśli tylko uda nam się pozyskać finansowanie – bo nie ma co kryć, nie zbudujemy tego z własnych środków – to od czasu zdobycia środków liczę, że w okresie 2-3 lat taki właściwy magazyn energii powinien zostać zabudowany w kopalni, którą wybierzemy spośród tych czterech lokalizacji – wyjaśnił dyrektor KOMAG-u. Dodał, że brane są także pod uwagę koncepcje zakładające wykorzystanie szybów w czynnych kopalniach, ale tylko w sytuacji, gdy zakład z nich nie korzysta.
Ciekawa dyskusja dotyczyła także wykorzystania klastrów energii w rewitalizacji terenów górniczych. Dr inż. Wojciech Myślecki wskazał, że bez Śląska nie jest możliwe przeprowadzenie transformacji energetycznej.
– Jeśli transformacja nie dokona się na Śląsku, to ten region pójdzie w dół, a razem ze sobą pociągnie całą Polskę – przestrzegał ekspert.
Prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej wskazał natomiast na ciekawą i zarazem niepokojącą zależność.
– Postulowałem wspólne wygaszanie kopalń i elektrowni, bo są ze sobą skojarzone. Jak można dopuścić do tego, aby nie skoordynować tych dwóch wielkich procesów, czyli wygaszania górnictwa węgla kamiennego i energetyki węglowej – pytał ekspert.
Rozmowę w klastrach zwieńczyło podpisanie umowy, na mocy której ITG KOMAG przystąpił do Krajowej Izby Klastrów Energii oraz ZKlastra.
– Klastry energetyczne są dzisiaj najskuteczniejszym modelem wdrażania zagadnień z zakresu zielonej energii. Mamy swój pomysł i chcemy również uczestniczyć w życiu klastrów i być w tej dużej rodzinie, jaką jest Krajowa Izba Klastrów Energetycznych – powiedział szef KOMAG-u Dariusz Prostański.
– Nie wyobrażamy sobie, aby w Izbie zabrakło KOMAG-u, który jest liderem tak wielkiego projektu związanego z zieloną transformacją Górnego Śląska. KOMAG przystąpił także do ZKlastra. Pojawiło się pytanie, co Zgorzelec ma do górniczego Instytutu i Górnego Śląska. Ma bardzo dużo. ZKlaster to teren powiatu zgorzeleckiego, który jest jednym z najszybciej transformujących się regionów węglowych w Polsce. Obecnie jest słynny z racji sprawy kopalni Turów. Ale tam cały czas mamy do czynienia z procesem transformacji z zieloną energią w roli głównej. To miejsce może być właśnie wzorem i można będzie z niego czerpać wiedzę i doświadczenia w zakresie tego, jak działa taki samobilansujący się obszar – powiedział Albert Gryszczuk, prezes Krajowej Izby Klastrów Energii.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.