- W najbliższym czasie kurs EUR/PLN powinien pozostać poniżej poziomu 4,60 a krajowa krzywa rentowności ustabilizuje się na podwyższonych poziomach - powiedział PAP Biznes ekonomista banku Millennium Mateusz Sutowicz. Dodał, że ze względu na obecność czynników politycznych na rynku może występować wysoka zmienność.
- Zakładam, że w najbliższym czasie EUR/PLN pozostanie poniżej 4,60, a krzywa rentowności ustabilizuje się na bieżących poziomach. Trzeba też pamiętać, że na rynku będący pod wpływem czynników natury politycznej może panować bardzo duża zmienność - ocenił Mateusz Sutowicz.
- W poniedziałek na złotym widać dalszy ciąg podbicia zmienności. Początkowo krajowa waluta osłabiała się jednak w drugiej połowie dnia zyskała kilka groszy wobec euro. O wszystkim decydują czynniki lokalne. Za osłabieniem złotego przemawiają kwestie związane z praworządnością, zaś w przeciwnym kierunku działają dzisiejsze sygnały płynące z Rady Polityki Pieniężnej. W szczególności wypowiedź Gatnara - powiedział.
W poniedziałkowej wypowiedzi dla agencji Reuters członek RPP Eugeniusz Gatnar wskazał, że nie można wykluczyć kolejnej podwyżki stóp procentowych w listopadzie, a decyzje zależeć będą od ścieżki CPI w listopadowej projekcji inflacji.
Cytowany przez Reutersa Gatnar powiedział, że jeżeli projekcja pokaże wskaźnik CPI powyżej 3,5 proc. przez kolejne 8 kwartałów, to Rada powinna ponownie podnieść stopy procentowe.
- Wypowiedź utrzymana jest w jastrzębim tonie i nie wyklucza kolejnej podwyżki stóp już w listopadzie. Rynek, który nie uwierzył zeszłotygodniowym wypowiedziom prezesa Glapińskiego, gra teraz scenariusz kontynuacji zacieśniania polityki pieniężnej. Efektem jest mocniejszy złoty i wyższe rentowności w poniedziałek - zauważył Sutowicz.
Na początku poniedziałkowej sesji kurs EUR/PLN kierował się w stronę 4,62 jednak w ciągu dnia trend odwrócił się i notowania testowały poziom 4,58. Ok. godz. 16 EUR/PLN jest 0,1 proc. pod kreską na poziomie 4,595, a USD/PLN 0,2 proc. pod kreską na 3,97. W tym czasie EUR/USD pozostaje bez zmian na 1,157.
Rentowności krajowych SPW rosły od rana i poszły w górę po ok. 10 pb na całej długości krzywej.
Po południu rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich wynoszą 1,612 proc. (bez zmian), a niemieckich wynoszą -0,125 proc. (+2 pb).
poniedziałek poniedziałek 15.53 10.05
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.