- Miasta regionu nie powinny być wykluczone z procesu sprawiedliwej transformacji w związku z udzieloną w ub. roku koncesją na budowę kopalni w Mysłowicach - powiedział PAP w czwartek, po rozmowie z wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
Pod koniec ub. roku rząd wydał koncesję na budowę przez jedną z prywatnych firm nowej kopalni węgla kamiennego w Mysłowicach. Decyzja od wielu miesięcy budzi sprzeciw śląskich samorządowców, którzy obawiają się w związku z tym utraty środków UE z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
W poprzednich miesiącach urzędnicy marszałka wskazywali na przekazywane w roboczych rozmowach stanowisko Komisji Europejskiej, zgodnie z którym ze wsparcia wykluczone mają zostać całe podregiony (w rozumieniu tzw. jednostek NUTS 3), na terenie których planowane jest nowe wydobycie. W przypadku mysłowickiej koncesji chodziłoby m.in. o Katowice, Rudę Śląską, Siemianowice Śl. czy Świętochłowice.
Jak poinformował PAP w czwartek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, tego dnia rozmawiał o sprawie w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.
- Rozmawialiśmy o tym problemie bardzo merytorycznie. Oznaczyłem szereg problemów, które z tego wynikną. Pan komisarz Timmermans obiecał, że przyjedzie, być może jeszcze w listopadzie, na Śląsk, będzie rozmawiał ze wszystkimi interesariuszami procesu i rozumie nasze stanowisko, że nikt nie powinien być wykluczony, w szczególności Mysłowice - powiedział Chełstowski.
Marszałek regionu zaznaczył, że w tej sprawie decyzje jeszcze nie zapadły.
- Myślę, że jest duża przestrzeń do dialogu w tej sprawie - ocenił. - Przedstawiliśmy wszystkie aspekty, że nie powinni być mieszkańcy Mysłowic, ani Rudy Śląskiej, ani Katowic, ani Siemianowic z tego NUTS-a trzeciego karani za tę koncesję, bo to będzie niesprawiedliwa transformacja i ona będzie niezrozumiała - dodał Chełstowski.
- A te miasta, jak Ruda Śląska, są przed szczególnie wielkimi wyzwaniami - przecież w najbliższym czasie będą tam te dwa ruchy kopalniane przymykane - wskazał, nawiązując do planów zakończenia wydobycia w pozostałych dwóch częściach (tzw. ruchach) kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej: Bielszowicach i Halembie (wydobycie w ruchu Pokój zakończyło się w tym roku).
Chełstowski poinformował też, że wystąpił do ministra klimatu o wznowienie postępowania w sprawie wniosku koncesyjnego dotyczącego kopalni Brzezinka w Mysłowicach. Podstawą ma być wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 maja br. uznający niezgodność z Konstytucją przepisów prawa geologicznego i górniczego zawężających krąg stron postępowań koncesyjnych wyłącznie do właścicieli nieruchomości znajdujących się w granicach projektowanego albo istniejącego obszaru górniczego.
- Wyrok ten wskazuje, że zakres podmiotów, które powinny współdecydować lub mieć prawo zabrania głosu co do koncesji, powinien być znacznie szerszy, niż to wynika z ustawy. Biorąc to pod uwagę, wystąpiliśmy do ministra klimatu, żeby jeszcze raz rozpatrzył proces koncesyjny w tej sprawie i poszerzył krąg podmiotów, które mogą składać uwagi do koncesji - m.in. o urząd marszałkowski - uściślił marszałek woj. śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.