Koleje Śląskie w trudnym, pandemicznym 2020 r. przewiozły 13 mln pasażerów - poinformował w środę prezes KŚ Patryk Świrski. Rok wcześniej było to ponad 20 mln osób.
Koleje Śląskie to utworzona w 2010 r. spółka samorządu woj. śląskiego. Pierwsze przewozy zaczęła wykonywać w 2011 r. na linii Częstochowa - Katowice - Gliwice. Obsługę kolejowych przewozów pasażerskich w woj. śląskim KŚ na znaczną skalę prowadzą od grudnia 2012 r. W 2019 r. operator przewiózł 20,4 mln osób, przejeżdżając ponad 7,4 mln km.
Podczas briefingu w ramach pierwszej edycji Europejskiego Forum Przyszłości w Chorzowie prezes Świrski zaznaczył, że spółka zdecydowała o wsparciu tego nowego wydarzenia konferencyjnego w związku z obchodzonym właśnie 10-leciem działalności.
Prezes KŚ wspominał m.in. pierwsze lata funkcjonowania spółki, zestawiając dane nt. 1,8 mln przewiezionych pasażerów w 2011 r. 17 pociągami dzierżawionymi od innego przewoźnika, z wartością 20,4 mln pasażerów w 2019 r. z wykorzystaniem 63 składów. Obecnie w rozkładzie jest 515 odjazdów na 15 liniach - podał.
- Mierzymy się z rzeczywistością śródpandemiczną. W trudnym 2020 r. udało nam się przewieźć ponad 13 mln pasażerów, co uważamy za sukces - zaznaczył Świrski.
W kontekście aktualnych wyzwań m.in. związanych z cenami energii prezes przypomniał o podpisanym pod koniec lipca br. liście intencyjnym ze spółką PKP Energetyka, na mocy którego wypracowana ma zostać umowa wieloletnia określająca zasady dostarczania do przewoźnika energii trakcyjnej pochodzącej z odnawialnych źródeł.
Tym samym Koleje Śląskie zadeklarowały dołączenie do programu Zielona Kolej - inicjatywy polskiej branży kolejowej skupionej w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei (CEEK), które zrzesza podmioty odpowiedzialne za ok. 95 proc. zużycia kolejowej energii trakcyjnej w Polsce
W rozmowie z dziennikarzami prezes KŚ poinformował też, że spółka przygotowała m.in. dwa projekty inwestycyjne pod kątem programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FE SL). Jeden z nich dotyczy zakupu taboru (na poziomie ok. 60 mln euro), drugi rozbudowy katowickiej bazy przewoźnika przy ul. Raciborskiej, m.in. z rozbudową hali i montażem tokarki podtorowej.
Roczny budżet KŚ przekracza 200 mln zł; tabor przewoźnika to ponad 60 pojazdów.
Samorządowa spółka Koleje Śląskie jest jednym z partnerów głównych zorganizowanego przez samorząd woj. śląskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie trzydniowego Europejskiego Forum Przyszłości. W ramach Forum w piątek odbędzie się cykl wydarzeń związanych z 10-leciem przewoźnika.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.