Politechnika Śląska zainaugurowała 77. rok akademicki. Działający w jej ramach Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej przygotował ciekawą ofertę kształcenia.
- Rozpoczynający się rok akademicki będzie dla wszystkich polskich uczelni w tym dla Politechniki Śląskiej bardzo trudny – wskazał w swym wystąpieniu inauguracyjnym prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor uczelni.
- Przystępujemy do nowego roku akademickiego jednocześnie z nadzieją i obawami. W dalszym ciągu trwa pandemia COVID-19. Mamy wprawdzie doświadczenia w zwalczaniu jej skutków, jednak nie mamy pewności, jak będzie się rozwijała po powrocie całej, kilkunastotysięcznej społeczności akademickiej w mury naszej uczelni – przyznał rektor, apelując o rozsądek i odpowiedzialność w działaniach.
Po raz pierwszy od wejścia w życie nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, uczelnię czeka ocena jakości działalności naukowej, oparta na nowych zasadach. Dotyczyć będzie działalności dyscyplin, a nie jak było do tej pory, wydziałów. Jak wspomniał w swym wystąpieniu rektor, rozpocznie się ona w styczniu 2022 r.
Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk podkreślił również fakt, że Politechnika Śląska, jako jedna z dziesięciu wyższych uczelni w Polsce, jest laureatem konkursu „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”, którego głównymi założeniami było umiędzynarodowienie uczelni i wzrost znaczenia osiągnieć polskich naukowców w świecie.
Na Politechnice Śląskiej z roku na rok przybywa obcokrajowców, zarówno wśród studentów, doktorantów jak i pracowników uczelni. Jest to – jak wskazał dalej rektor – element budowy jej prestiżu. Wśród studentów, którzy uroczyści zainaugurowali naukę 1 października w auli Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, byli m.in. młodzi ludzie z Etiopii i Tanzanii.
W ciągu minionych lat – mimo licznych trudności, w tym związanych z pandemia - uczelni udało się wdrożyć pakiet ponad 30 programów projakościowych, motywujących do doskonalenia badań naukowych, pozyskiwania środków z zewnętrznych źródeł finansowania, rozwijania współpracy, doskonalenia sposobów upowszechniania wyników tej pracy, a także rozwijania karier osobistych.
Tych wszystkich sukcesów – jak podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk - nie udałoby się osiągnąć bez zaangażowania całej wspólnoty akademickiej i bez poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro.
- Ludzie byli, są i będą największą wartością tej uczelni – zaakcentował rektor.
W nowym roku akademickim 2021/2022 na Politechnice Śląskiej naukę rozpoczęło ponad 5,5 tys. osób, z czego blisko 300 to studenci zagraniczni. Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej kształcenie rozpocznie 220 studentów pierwszego roku. Na studiach prowadzone będą kierunki: Geodezja i Kartografia (73 osoby), Inżynieria Bezpieczeństwa (45 osób), Geoinżynieria i Eksploatacja Surowców (21 osób) oraz Automatyka i Informatyka Przemysłowa (41 osób). Na studiach niestacjonarnych, na kierunku Automatyka i Informatyka Przemysłowa, kształcenie rozpocznie 40 kolejnych studentów.
W trakcie inauguracji nowego roku akademickiego odbyła się również ceremonia nadania tytułu Doktora Honoris Causa prof. Jurijowi Bobalo, rektorowi Politechniki Lwowskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.