Należąca do niemieckiego koncernu kopalnia odkrywkowa kwarcytów w Zagórzu w Górach Świętokrzyskich prowadzi eksploatację w północnej części Bukowej Góry. Z dwóch stron okrąża kopalnię zielony szlak turystyczny z Łącznej, prowadzący do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Wędrujących nim turystów powinny ostrzegać tablice z podanymi godzinami strzelań i wyjaśnionym znaczeniem sygnałów ostrzegawczych. Takie tablice są, ale stare i nieczytelna, pozostałe jeszcze po poprzednim właścicielu kopalni. A do tego, niezgodnie z zasadami przyjętymi przez Lasy Państwowe, tablice te są przybite gwoździami do drzew, zamiast być umieszczone na osobnych słupach.
- Zgodnie z przepisem § 161 ust. 2 rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących przechowywania i używania środków strzałowych i sprzętu strzałowego w ruchu zakładu górniczego, przedsiębiorca informuje o czasie odpalania ładunku materiału wybuchowego oraz o znaczeniu sygnałów ostrzegawczych przez ogłoszenie na tablicach ostrzegawczych umieszczanych poza strefą zagrożoną rozrzutem odłamków skalnych, w szczególności przy drogach i innych dojściach do tej strefy. W świetle powyższego na przedsiębiorcy - PCC Silicium S.A. z siedzibą w Zagórzu ciąży obowiązek oznakowania strefy rozrzutu odłamków skalnych tablicami ostrzegawczymi, na których umieszcza się między innymi godziny odpalenia ładunków materiałów - informuje Monika Struska, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Kielcach.
O umieszczone na drzewach tablice zapytaliśmy przedstawiciela zarządcy terenu, jakim są Lasy Państwowe. Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk stwierdził w rozmowie telefonicznej, że tego rodzaju tablice nie powinny być przybite do drzew, i że temat ten zostanie poruszony podczas rozmowy z kierownictwem kopalni.
Bukowa Góra leży w północnej części Gór Świętokrzyskich. Udostępnienie złoża kwarcytu nastąpiło w 1974 r., a z początkiem 1975 r. kopalnia zaczęła funkcjonować pod nazwą Kopalnia i Zakład Wzbogacania Kwarcytu „Bukowa Góra”. Od 22 września 1977 r. funkcjonuje bocznica kolejowa łącząca kopalnię ze stacją Łączna, położoną na linii klejowej z Radomia do Kielc. Tutejszy kwarcyt może mieć zastosowanie w hutnictwie i w przemyśle materiałów ogniotrwałych, a jako kruszywo nadaje się do budowy nawierzchni kolejowych, dróg i betonów niekonstrukcyjnych.
Z początkiem kwietnia 2000 r. kopalnia w wyniku komercjalizacji przekształcona została z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę skarbu państwa, natomiast w 2009 r. doszło do prywatyzacji. Kopalnię zakupiła grupa kapitałowa PCC SE z siedzibą w Duisburgu w Republice Federalnej Niemiec. Od 2011 r. nazwa spółki prowadzącej wydobycie w Bukowej Górze zmieniona została na PCC Silicium S.A. Na niszczejących tablicach ostrzegawczych widnieje jednak poprzednia nazwa przedsiębiorstwa.
Obecnie kopalnia działa na podstawie koncesji z 10 września 1997 r. na wydobywanie piaskowców kwarcytowych z części złoża Bukowa Góra, ważnej do 31 grudnia 2040 r. Aktualny plan ruchu odkrywkowego zakładu górniczego Bukowa Góra w Zagórzu sporządzony na okres od 16 listopada 2020 r. do 15 listopada 2026 r. Eksploatacja kopaliny prowadzona jest metodą odkrywkową, systemem ścianowym, w wyrobisku stokowo-wgłębnym, sposobem mechanicznym oraz przy użyciu środków strzałowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.