- Głogowscy górnicy nie tylko śpią w tym mieście, ale także żyją tu ze swoimi rodzinami i uczestniczą w życiu swojego miasta - mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie RAFAEL ROKASZEWICZ, prezydent Głogowa.
Czy 70- tysięczny hutniczo-górniczy Głogów to bogate miasto, dobre do życia?
Głogów jest miastem więcej niż średnio bogatym. A to pozwala ze spokojem realizować zadania dla mieszkańców. Oczywiście kluczowe znaczenie ma fakt, że na terenie miasta zlokalizowane są huty miedzi, bo są one bardzo dużym źródłem dochodów do budżetu miasta i domowych budżetów naszych mieszkańców.
Położenie miasta w zagłębiu miedziowym ma decydujący wpływ na to co się działo, dzieje i będzie się działo w Głogowie. Po wojnie i prawie całkowitym zniszczeniu miasta obserwowano powolny napływ mieszkańców, dopiero po odkryciu miedzi i budowie nowych osiedli ten wzrost liczby mieszkańców był znaczny. Głogowianie pracują też w kopalniach, gdzie zarobki są dobre. Bezrobocie utrzymuje się na od wielu lat na poziomie 1,5-2 punktów więcej niż średnia wojewódzka.
Jest KGHM, kilka większych zakładów , ale też dużo małych. Nie ma tych średnich przedsiębiorców, które stanowiłyby o stabilizacji rynku pracy. To widać także po gminach powiatu głogowskiego, bo mamy bardzo bogatą Gminę Jerzmanowa i biedną Gminę Pęcław.
Głównym sektorem gospodarki w Głogowie jest hutnictwo miedzi. Jaki dużo mieszkańców jest związana z Hutą Miedzi?
Huta się rozwija i automatyzuje, to powoduje, że coraz mniej rąk do pracy jest potrzebne. Dziś na Hucie pracuje ok. 3000 głogowian, a kiedyś było to dwa razy tyle. Ale Huta ma już 50 lat i można śmiało powiedzieć, że nie ma rodziny w Głogowie, która nie była lub nie jest związana z hutą. Ale przemysł daje też prace w firmach logistycznych, związanych z hutą, czy pracujących dla huty. Tak więc powiązanie jest duże.
Głogów jest też sypialną dla górników z pobliskich kopalń miedzi…
Sypialnia dla górników to mit z lat 70-tych. Głogów to miasto tętniące życiem, ze swoją historią i tożsamością, z wieloma klubami sportowymi, rozwiniętą kulturą, miasto otwarte i gościnne.
Dziś działki pod budownictwo mieszkaniowe schodzą na tzw. pniu, a to oznacza, że ludzie chcą tu mieszkać. Głogowscy górnicy nie tylko śpią w tym mieście, ale także żyją tu ze swoimi rodzinami i uczestniczą w życiu swojego miasta. Statystycznie w każdej rodzinie jest osoba związana z KGHM.
Zjednoczone Emiraty Arabskie widząc, że kiedyś skończy się ropa naftowa, stawia na turystykę, buduje hotele i ośrodki nad morzem oraz nowoczesny Dubaj. Czy Głogów także myśli perspektywicznie, co będzie jak kiedyś skończą się ruda miedzi, górnictwo i hutnictwo?
To Głogów będzie w centrum uwagi górniczej, bo wydobycie miedzi zmierza w naszym kierunku. Jest już kopalnia Głogów Głęboki, a wydobycie zmierza w stronę Bytomia Odrzańskiego. To w okolicach naszego miasta będą krzyżować się szlaki kopalniano-hutnicze.
Bez względu na to zabiegamy i dbamy o innych inwestorów, z innych branż. Mamy już rozwijający się segment automotiv, firmy logistyczne, będziemy uzbrajać kolejne tereny pod inwestycje. Po wybudowaniu obwodnicy przybędzie kolejnych terenów inwestycyjnych pod inną działalność niż hutnictwo i górnictwo.
Czy kopciuchy, w bogatym mieście , to już przeszłość, czy jeszcze nadal teraźniejszość?
W czasie drugiej wojny światowej Głogów został zniszczony i dlatego nie mamy obecnie ogromnej ilości kopciuchów, bo ciepło do mieszkań jest dostarczane przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Dotyczy to głównie najstarszych osiedli. Ale nawet dla tej niewielkiej ilości osób posiadających kopciuchy mamy w Głogowie trzy programy grantowe: rządowy Czyste Powietrze, miejski i międzygminny unijny.
W 1997 r., celu przeciwdziałaniu bezrobociu, utworzona została Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która objęła Głogów. Jakie jest dziś jej zadnie?
LSSE w Głogowie to kilka hektarów gruntów, które są już zajęte przez firmy. Żadnej wolnej działki w strefie już nie ma. To dało kilkaset miejsc pracy. Rozwijamy Miejską Strefę Inwestycyjną, gdzie mamy kilkadziesiąt hektarów terenu, który będziemy uzbrajać i promować razem z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Jak wiemy przepisy się zmieniły i dziś cały kraj jest jedną specjalną wielką strefą ekonomiczną.
Miasto obniżyło podatki od transportu i wód opadowych oraz wprowadziło ulgi w podatku od nieruchomości. Skąd ten zmniejszony fiskalizm?
To zachęta dla przedsiębiorców i ukłon w ich stronę. I tak jeżeli chodzi o wody opadowe, to jak pamiętamy przedsiębiorcy wyrazili swój niepokój przy jej wprowadzaniu i miedzy innymi z inicjatywy przedsiębiorców ta opłata została obniżona o 20%.
Zauważyłem, że w Głogowie zaczyna się rozwijać transport. Jest u nas kilka bardzo dużych polskich i europejskich firm transportowych, które działają nie tylko w Polsce, ale także w Europie.
Znaczące obniżenie podatku od środków transportu przyniosło taki efekt, że mimo obniżenia stawek podatku wpływy do budżetu z tego tytułu wzrastają. Były więc dużą zachętą i przedsiębiorcy tej branży rejestrują swoje samochody, nie tam gdzie są lizingowane, ale w Głogowie. Kupują też kolejne.
Od kilku lat w pierwszej lidze grają piłkarze Chrobrego. Czy są plany by, tak jak Zagłębie Lubin, awansowali do ekstraligi?
Sportowo nie raz graliśmy z Zagłębiem Lubin w jednej lidze. Chrobry to dziś klub stabilny, od lat utrzymującym się w pierwszej lidze, który od wielu lat wykazuje też stały, wysoki poziom gry w tej klasie rozgrywkowej. A mamy przykład choćby z Polkowic, gdzie wyskok na ekstraklasę źle się skończył.
Znamy swoje możliwości, cieszymy się grą w na zapleczu ekstraklasy i sukcesami naszego klubu. Od czasu do czasu wypożyczamy sobie z Zagłębiem zawodników, a zdrowa sportowa rywalizacja powoduje, że każde miasto chce mieć swoją drużynę i czerpać z tego satysfakcję.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Głogów, to ładne zadbane miasto, widać, że jest bogate.