Nieczynny kamieniołom granitu w Nadziejowie koło Otmuchowa trafił na wojewódzką listę propozycji do utworzenia rezerwatu przyrody. Dawne wyrobisko jest obecnie zalane wodą, a ściany skalne dochodzą tam do wysokości dwudziestu pięciu metrów. Propozycje objęcia ochroną terenu dawnej kopalni zgłaszane były od kilkunastu lat.
Znajdujący się na terenie gminy Otmuchów projektowany rezerwat Nadziejów miałby mieć 7,9 ha. Postuluje się jego utworzenie w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych profili geologicznych granitoidów waryscyjskich oraz form ich wietrzenia. „Obszar obejmuje dawny kamieniołom granitu zalany wodą ze ścianami eksploatacyjnymi dochodzącymi do 25 m. Na ścianach odsłaniają się drobnoziarniste granodioryty i tonality z różnymi formami wietrzenia. Skały te występują w otoczeniu gnejsów magmatycznych z wkładkami amfibolitów. Porośnięte są miejscami inicjalną roślinnością naskalną” - napisano w ukończonym w tym roku opracowaniu pod nazwą „Ekspertyza kierunków rozwoju sieci opolskich rezerwatów przyrody”.
- Ekspertyza jest pierwszym dokumentem, który przedstawia waloryzację projektowanych rezerwatów oraz kategoryzuje ze względu na pilność oraz obejmuje wszystkie propozycje rezerwatowe, które były zgłaszane wcześniej, jak również nowe propozycje - stwierdza Alicja Majewska, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu.
Teren dawnego kamieniołomu w Nadziejowie nie był dotąd objęty żadną formą ochrony przyrody. Postulaty utworzenia tam rezerwatu pojawiały się od lat. Wysuwano je w takich publikacjach i dokumentach, jak np. Opracowanie ekofizjograficzne województwa opolskiego z 2008 r., czy Program ochrony środowiska dla województwa opolskiego na lata 2012-2015 z perspektywą do roku 2019. Także Klub Przyrodników ze Świebodzina w opracowaniu ukończonym w 2019 r. wysuwał propozycję rezerwatu w Nadziejowie.
Choć w potocznym odczuciu z górnictwem kojarzy się bardziej fragment Górnego Śląska będący w granicach województwa śląskiego, to jednak wschodnia część tego historycznego regionu, położona w województwie opolskim, bardziej obfituje w nieczynne kopalnie o walorach rezerwatowych. Wśród miejsc zgłoszonych do ochrony w tegorocznej Ekspertyzie prócz Nadziejowa znalazły się także nieczynne kopalnie na terenie projektowanych rezerwatów m. in. Cygańska Góra, Gogolińskie Gniewosze, Gwarkowa Perć, Ligota Dolna Łom, Wilemowice czy Sławniowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.