Najmłodszy w Polsce uzdrowiskowy zakład górniczy rozpocznie niebawem działalność. Starania o jego utworzenie zajęły cztery i pół roku. Eksploatacja wody leczniczej na większą skalę ma się rozpocząć na wiosnę 2021 r.
Kopalnia wody leczniczej „Sól-Tężnia” we wsi Sól w Beskidzie Żywieckim posiada jeden odwiert o głębokości około pięćdziesięciu metrów. Koncesja na dwadzieścia lat wydana została ponad rok temu. Już wcześniej, w 2019 r. zbudowana została w pobliżu tężnia solankowa. Badanie ujęcia wody solankowej z odwiertu SW-2 wykazało, że zawiera ona 14,7 gr sodu w litrze oraz 23,6 gr chlorków w litrze. Inne mikroelementy występują w wyraźnie mniejszym stężeniu. Jest to więc woda mineralna chlorkowo-sodowa. Uznawana jest za jedną z najbardziej zmineralizowanych wód w Polsce. Dla porównania - sprzedawana w sklepach woda mineralna z Muszyny zawiera kilkanaście razy mniej jonów sodowych i chlorkowych niż woda z ujęcia w Soli.
Zatwierdzony w 2021 r. uzdrowiskowy zakład górniczy jest jednym z 47 tego typu zakładów w Polsce. Zakład taki tworzy przedsiębiorca posiadający koncesję na eksploatację wód leczniczych, a jego funkcjonowanie sankcjonuje plan ruchu zakładu górniczego, zatwierdzony decyzją właściwego Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego. Koncesji na wydobywanie wód leczniczych udzielane są przez marszałka województwa.
Wieś Sól leży w gminie Rajcza w południowej części województwa śląskiego. Miejscowość położona jest przy linii kolejowej z Katowic do Zwardonia, w Beskidzie Żywieckim. Słone wody we wsi Sól znane były co najmniej od XV w. Wizja terenowa przeprowadzna w 1886 r. wykazała, że we wsi Sól znajdowały się wtedy ślady dawnych zasypanych już studni solankowych. Dało się też zaobserwować przesiąki słonej wody. Powstał wtedy nawet komitet budowy uzdrowiska, a zainteresowanie potencjalnym przedsięwzięciem wyrażali inwestorzy zarówno z Krakowa, jak i z Rajczy czy z Bielska. Odstąpiono jednak od budowy zakładu zdrojowego. Także podczas wykonywania odwiertów poszukiwawczych za ropą naftową w 1958 r. w tej miejscowości wykryto wypływ solanki z głębokości 600 m.
Eksploatacją odwiertu wody leczniczej w Soli zajmuje się założona pod koniec października 2019 r. firma Solankowa Kraina.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Brawo. Przyjadę do tężni po zdrowie. Były mieszkaniec
Ile tych groszy w litrze?