Ten zbiornik w wyrobisku pokopalnianym będzie ważnym elementem przeciwpowodziowym i przeciwsuszowym. Koszt budowy obiektu o powierzchni 900 ha szacowany jest dzisiaj na 130 mln zł. Ma pomieścić ok. 40 mln m sześc. wody z czego rezerwa powodziowa szacowana jest mniej więcej na połowę. Budowa ma się rozpocząć już za rok i potrwać do 2027r. Mowa o budowie zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na rzece Bierawka.
- To inwestycja, na którą od lat czekają mieszkańcy tego subregionu Śląska – powiedział Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, która będzie współpracować przy budowie.
– Cieszę się, że po raz kolejny jako Lasy Państwowe możemy włączyć się aktywnie w zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom - dodał.
Sygnatariuszami listu intencyjnego w sprawie współpracy przy tej inwestycji są PGW Wody Polskie, Kuźnia Raciborska, gmina Bielawa, Kopalnia Piasku Kotlarnia oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.
Zbiornik ma powstać w miejscu dotkniętym pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej niemal 30 lat temu w 1992 r. Do dziś to największy pożar lasu nie tylko w powojennej historii Polski, ale także Europy Środkowej. Ogień strawił 90,62 km kw. lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.