Samorządowcy z Bierawy i Kuźni Raciborskiej, leśnicy oraz przedstawiciele Wód Polskich i Kopalni Piasku Kotlarnia zamierzają współpracować w projekcie budowy w miejscu dawnego wyrobiska piasku zbiornika, zasilanego wodami rzeki Bierawki. Inwestycja za ok. 130 mln zł ma być gotowa w 2027 r.
Pierwsze zaangażowane w przedsięwzięcie podmioty podpisały list intencyjny w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia 1 lipca tego roku. We wtorek Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych (RDLP) w Katowicach podała, że pod listem podpisali się kolejni sygnatariusze.
W obecności Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy i ministra Michała Wosia w Kuźni Raciborskiej złożono ostatnie podpisy pod listem intencyjnym o podjęciu współpracy w zakresie budowy zbiornika przeciwpowodziowego Kotlarnia na rzece Bierawka - poinformował rzecznik RDLP w Katowicach Marek Mróz.
W ocenie dyrektora katowickiej RDLP Damiana Siebera, zbiornik Kotlarnia to inwestycja, na którą od lat czekają mieszkańcy okolic Kuźni Raciborskiej i Bierawy. Cieszę się, że po raz kolejny - jako Lasy Państwowe - możemy włączyć się aktywnie w zapewnianie bezpieczeństwa mieszkańcom - mówił dyrektor, cytowany w komunikacie prasowym.
Zbiornik, którego szczegółowe parametry ma określić planowane studium wykonalności, powstanie w miejscu dawnego wyrobiska piasku na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami. Jego powierzchnia wyniesie ok. 900 hektarów, a pojemność ok. 40 mln m sześc. Przewiduje się możliwość utrzymania ok. 24 mln m sześc. rezerwy powodziowej. Obecnie koszt projektu szacowany jest wstępnie na ok. 130 mln zł. Budowa ma rozpocząć się za rok.
Wody Polskie wpisały zbiornik Kotlarnia do projektu Stop suszy oraz do konsultowanych obecnie projektów Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym.
Miejsce, gdzie planowana jest budowa zbiornika Kotlarnia, blisko 30 lat temu zostało dotknięte tragicznym pożarem lasu. Był to największy taki pożar w Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień strawił wówczas ponad 90 km kw. lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca. Zginęły dwie osoby. Projektowany zbiornik pomoże w przeciwdziałaniu również skutkom takich katastrof.
Pierwsze plany dotyczące budowy zbiornika Kotlarnia pojawiły się na początku lat 2000. Jego stworzenie ma być formą rekultywacji pogórniczego terenu, jednak dla Wód Polskich najistotniejsza jest retencyjna funkcja zbiornika oraz przeciwdziałanie skutkom powodzi i suszy - będzie to możliwe dzięki odciążeniu na wypadek wezbrań zlewni rzeki Bierawka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.