Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Będzie ono odpowiadało za pozyskanie finansowania do realizacji projektu PKN Orlen w partnerstwie Northland Power. Jego rozpoczęcie planowane jest na 2023 r.
Konsorcjum Pekao Investment Banking i Green Giraffe zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - ogłosił we wtorek, 21 września, PKN Orlen. Koncern podał, iż firmy wchodzące w skład konsorcjum będą odpowiadały za pozyskanie finansowania umożliwiającego realizację projektu. Jego rozpoczęcie, jak przypomniano w informacji, planowane jest na 2023 r., a włączenie do produkcji na rok 2026.
- Transformacja sektora energetycznego to nadal ogromne wyzwanie, jednak projekty z obszaru OZE stają się coraz efektywniejsze kosztowo. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest pozyskanie finansowania dla zeroemisyjnej energetyki - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany we wtorkowym komunikacie spółki.
Obajtek podkreślił, że dotychczasowe doświadczenia PKN Orlen z pozyskiwaniem środków na zielone projekty są bardzo dobre, a inwestorzy chcą się w nie angażować. Jak dodał, świadczy o tym choćby ich ogromne zainteresowanie emisjami zielonych euroobligacji koncernu. - Projekt Baltic Power jest dobrym przykładem inwestycji, która przynosi korzyści zarówno dla inwestorów, Grupy Orlen, jak i polskiej gospodarce - oświadczył prezes PKN Orlen.
Koncern wyjaśnił, iż do zadań doradcy finansowego dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power będzie należało przede wszystkim opracowanie kompleksowej koncepcji pozyskania finansowania wraz z harmonogramem jej realizacji. Konsorcjum przygotuje również niezbędną dokumentację oraz nawiąże kontakty z potencjalnymi partnerami - zapowiedział PKN Orlen.
Według prezesa Baltic Power Jarosława Brody, wybrane konsorcjum łączy w sobie dwie kluczowe dla tego podmiotu cechy: dogłębną znajomość polskiego rynku oraz wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu kapitału dla projektów morskich farm wiatrowych. Finansowanie wielkoskalowych inwestycje offshore to nadal nowe zagadnienie dla lokalnych instytucji finansowych. - Połączenie wiedzy i doświadczenia obu podmiotów przełoży się na efektywne pozyskiwanie środków i wytyczy kierunki dla finansowania kolejnych tego typu inwestycji na Bałtyku - ocenił Broda.
PKN Orlen zwrócił uwagę, że firmy konsorcjum, które zostało doradcą finansowym dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie doradztwa finansowego przy projektach energetycznych.
Koncern wyjaśnił m.in., że Pekao Investment Banking to podmiot, który od ponad 20 lat świadczy kompleksowe usługi doradcze w zakresie opracowywania strategii finansowych oraz strukturyzacji i przeprowadzenia procesów pozyskiwania finansowania m.in. dla inwestycji energetycznych, natomiast Green Giraffe to międzynarodowa firma doradztwa finansowego, specjalizująca się w sektorze energetyki odnawialnej, przy czym działając od 2010 r. była ona zaangażowana w procesy pozyskiwania finansowania dla projektów o łącznej mocy wytwórczej ponad 100 GW, z których większość zlokalizowana jest w Europie.
PKN Orlen przypomniał, że budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power o mocy do 1,2 GW to przedsięwzięcie realizowane przez koncern w partnerstwie z kanadyjską spółką Northland Power - obszar inwestycji, o łącznej powierzchni ok. 131 km kw., zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.