- Pakiet fit for 55 to ambitny plan, ale czy realny? Pojawia się wiele wątpliwości. Trzeba być ostrożnym, by ten ambitny plan, nie doprowadził do sytuacji, w której nasza gospodarka nie będzie konkurencyjna i dojdzie do zwiększenia sfery ubóstwa energetycznego. Róbmy co możemy, żeby do tego nie dopuścić – mówił podczas EEC w Katowicach Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna, prezes Rady Zarządzającej PKEE.
Jego zdaniem podstawowym problemem energetyki w drodze do bezemisyjności jest rugowanie przez unijne instytucje gazu z systemu wsparcia.
- Celem ciepłownictwa jest przejście na gaz z węgla. Dla Polski brak wsparcia dla inwestycji gazowych po 2026 r. to zagrożenie. To niezrozumienie przez Brukselę naszej sytuacji, naszego ciepłownictwa. Polskie wielkie miasta nie zdążą przejść do tego czasu na OZE w ciepłownictwie – mówił Dąbrowski.
Podkreślił, że musimy pilnować polskich interesów.
- Jako Polska w najbliższych latach będziemy głównym inwestorem w energetyce unijnej. PGG inwestuje w energetykę wiatrową, farmy morskie. To nasze narzędzie do przejścia na zeroemisyjność w 2050 r. W pakiecie Fit for 55 korzyści nie widzimy, bo nie zakłada on wsparcia dla inwestycji gazowych, a to przecież jest dla nas paliwo na czas przejściowy. To jak wyciąganie z drabiny podstawowego szczebla, bez którego ona się rozleci. Nie ma transformacji bez gazu. Mam nadzieję, że nastąpi otrzeźwienie i urealnienie. Nie zarzynajmy Unii, ona sama z siebie tego nie wytrzyma. Nie da się przerzucić wszystkich kosztów transformacji na społeczeństwo – apelował prezes PGE.
Przypomniał, że obecnie elektrownie węglowe pracują na maksymalnych obrotach.
- Doszły do nas informacje, że Niemcy kupują na przyszły rok rekordowe wolumeny węgla w Rosji. Nie wiadomo jeszcze w jakim kierunku to pójdzie. Obecnie produkcja energii z węgla nawet przy uwzględnieniu rekordowych cen EU ETS jest opłacalna – podsumował Dąbrowski, dojąc, że to nie zmienia faktu, iż z tym paliwem trzeba się pożegnać.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Opłaty CO 2 inaczej haracz dla Brukseli na getta muzlumanow pod Paryżem i turasów berlińskich